ساخت بوستان مهرگرد برای معرفی قناتی 700 ساله

به گزارش لنجان بلاگ، شهر: شهرداری منطقه 12 زمینی را در بخش غربی موزه عبرت در میدان مشق که روی محور قنات واقع شده است از وزارت خارجه تحویل گرفت و قرار است در آن بوستانی به نام مهرگرد ساخته شود. بدین صورت که آب قنات به روی سطح آورده و دوباره به پایین منتقل شود و از این طریق معرفی قنات مهرگرد انجام شود.

ساخت بوستان مهرگرد برای معرفی قناتی 700 ساله

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 در مصاحبه با خبرنگار شهر درباره شرایط قناتهای این منطقه با بیان اینکه بسیاری از قنوات در محدوده تاریخی تهران از بالادست منحرف شده و قنات جاری فعال زیادی ندارد البته در فصلهای پربارش مجددا در قنوات، آب جریان پیدا می کند، اضافه کرد: یکی از مهمترین قناتهایی که برای آن برنامه ریزی شده و موقعیت مهمی نیز دارد، به گونه ای که در راستا کمترین آلودگی را به خود دیده و قابل بهره برداری است قنات مهرگرد است که قدیمی ترین قنات تهران با قدمتی 700 ساله است و تا چند سال پیش 220 لیتر بر ثانیه آب معادل یک شهر 200 هزار نفره آب داشت.

سعادتی ادامه داد: این قنات از لایه های زمین در پل کالج وارد راستا می شد و از محله فردوسی در جنوب جمهوری عبور می کرد و بعد به خیابان فردوسی می رسید و از آنجا به سمت میدان امام خمینی (ره) و سپس یک محور از آن جدا و به سمت کاخ گلستان و بعد از آن هم بازار تهران می رسید که همه آب انبارهای بازار و آبی که در کاخ گلستان و باغات آن وجود دارد همه از یک قنات منشعب از مهرگرد است.

او اضافه کرد: زمانی که مترو میدان توپخانه ساخته می شد، این قنات را از خیابان فردوسی منحرف و از کنار بانک سپه، موزه عبرت و موزه پست به سمت خیابان خیام می رسید تا پایانی راستا که به رباط کریم در دشت جنوبی تهران می ریخت تا مورد استفاده کشاورزان قرار می گرفت.

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه چند رویداد و مسابقه طراحی به نام مهرگرد در این منطقه برگزار شده، عنوان نمود: شهرداری منطقه زمینی را در بخش غربی موزه عبرت در خیابان پروفسور رولن در میدان مشق که روی محور قنات قرار گرفته است از وزارت خارجه تحویل گرفت و قرار است در آن بوستانی به نام مهرگرد ساخته شود. بدین صورت که آب قنات به روی سطح آورده و دوباره به پایین منتقل شود و از این طریق معرفی قنات مهرگرد انجام شود.

به گفته سعادتی با برسی های اجرا شده مشخص شد که چون این قنات از مجموعه سفارت های انگلیس و روسیه عبور کرده و روی راستا آن ساخت و سازی نشده، آب آن سالم مانده و مسئله ای ندارد.

او در پایان به قنات سنگلج به عنوان دیگر قنات منطقه 12 اشاره کرد و یادآور شد: مسابقه و جایزه دیگری به نام قنات سنگلج که از داخل بوستان شهر عبور می کند و حجم آب آن کم و حدود 20 سانتی متر است نیز در منطقه برگزار شد که در این باره می توان از یک سمت بوستان آسانسوری را طراحی کرد تا شهروندان با وارد شدن در راستا قنات، از آن بازدید کنند.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 674

به "ساخت بوستان مهرگرد برای معرفی قناتی 700 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت بوستان مهرگرد برای معرفی قناتی 700 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید