خبرنگاران تامین امنیت شمال سدهای مرزی به مرزبانان جمهوری آذربایجان واگذار شد

به گزارش لنجان بلاگ، تبریز - خبرنگاران - در نشست جانشینان مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان، تامین امنیت ضلع شمالی سدهای مشترک دو طرف بر روی رودخانه مرزی ارس، به مرزبانان جمهوری آذربایجان سپرده شد.

خبرنگاران تامین امنیت شمال سدهای مرزی به مرزبانان جمهوری آذربایجان واگذار شد

به گزارش خبرنگاران، امنیت سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه مرزی ارس از سال 1383 تا به امروز به علت قرار دریافت در داخل مناطق اشغالی قره باغ، توسط نیروهای مرزبانی کشورمان تامین می شد.

سردار سرتیپ دوم جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا و آراز محمد اوف فرمانده مرزهای زمینی جمهوری آذربایجان در نشست امروز خود در شهرستان مرزی خداآفرین توافق کردند که با حاکمیت کامل جمهوری آذربایجان در این منطقه، تامین امنیت ضلع شمالی سدهای مشترک پس از 17 سال به طرف آذری واگذار شود.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجای کشورمان پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: محدوده ضلع شمالی سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی، سال ها در اشغال کشور ثالثی بوده و امروزه جمهوری آذربایجان، حاکمیت کامل خودش را در منطقه به دست آورده است.

سردار ستاره افزود: بر اساس تدابیر مسوولان دو کشور، تامین امنیت محدوده دو طرف این دو سد در زمان اشغال توسط کشورمان تامین می شد و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در شمال و جنوب سد حضور داشت.

وی افزود: امروز با حاکمیت کامل جمهوری آذربایجان در منطقه، تامین امنیت سد در محدوده شمالی به جمهوری آذربایجان سپرده می شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با این شرایط جدیدی که پیش آمده، امنیت بیش از پیش از منطقه حاکم شود.

سد خداآفرین با ظرفیت 1.6 میلیارد مترمکعب در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز بر روی رودخانه مرزی ارس ساخته شده و سد قیرقلعه سی نیز به عنوان سد انحرافی و ظرفیت تولید سالیانه بیش از 70 مگاوات برق به فاصله اندک در پایین دست آن احداث شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 990

به "خبرنگاران تامین امنیت شمال سدهای مرزی به مرزبانان جمهوری آذربایجان واگذار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تامین امنیت شمال سدهای مرزی به مرزبانان جمهوری آذربایجان واگذار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید