بهشتی به نام روستای سینوا چالوس

به گزارش لنجان بلاگ، تا حرف از شمال می گردد همه فکر ها به خزرشهر، نور، دریاکنار یا شهرها و روستاهای ساحلی محدود می گردد. غافل از اینکه جنگل های نیمه شمالی البرز در خودشان منظره ها طبیعی ای پنهان نموده اند که خیلی دیدنی تر از چیزی که تصور می کنیم، هستند. اگرچه نام روستای سینوا چالوس برایمان آنقدرها معروف نیست، اما با یک سفر دوروزه به آن می گردد منظره های دید که در نگاه اول به نظرمان غیر واقعی می رسند. مردابی به رنگ نارنجی، جنگل هایی با درختان بلند و دیدنی های دیگری که در این نوشته به آنها سر می زنیم.

بهشتی به نام روستای سینوا چالوس

روستای سینوا چالوس کجاست؟

در مازندران دو روستای هم نام وجود دارد که یکی از آنها سینواچشمه و دیگری سینواست. این دو روستا به هم خیلی نزدیکند. سینواچشمه بین جاده چالوس و اتوبان تهران- شمال قرار گرفته است، اما سینوا از همه این دود و دم دور شده و به جنگل نزدیک تر است.

برای رسیدن به روستای سینوا چالوس، در 5کیلومتری جنوب چالوس باید بعد از پلیس راه کندوان، چشممان را به تابلوهای جاده بدوزیم و 5 کیلومتر بعد از آن با تماشا تابلوی سینوا به سمت چپ باید بپیچیم.

چرا باید به سینوا رفت؟

بخشی از مسافران سینوا را دوچرخه سوارهایی تشکیل می دهند که از مرزن آباد تا جنگلی در نزدیکی این روستا رکاب می زنند. در این راستا هیچ ماشینی رد نمی گردد، برای همین بهتر است رفتن به آن را با اکیپ های دوچرخه سواری و به صورت گروهی امتحان کنیم. این راستا بالا و پایین زیادی دارد و ممکن است انرژی زیادی از ما بگیرد. اما در بین راه مه چنان بر کوه می نشیند که دیگر جلوی پای خودمان را نمی بینیم و این به همه سختی های راه می ارزد.

بعلاوه می گردد راستا کوه های سینوا را به سمت چالوس با پای پیاده طی کرد. برای مثال یکی از این راستاهای پیاده روی از محله کردیچال در مرزن آباد آغاز می گردد و به تلاجو می رسد و دوباره با عبور از سینوا به چالوس می رسد. پیاده روی در این منطقه حتما احتیاج به یک راهنمای محلی دارد.

رودخانه سردآبرود و رودخانه چالوس در غرب سینوا هستند. این دو رودخانه فضای خوبی برای سرگرمی مسافران دارند. سردآبرود، منطقه ای محافظت شده و پر از قزل آلا، ماهی خیاطه، سس ماهی و سگ ماهی است. اطراف رودخانه هم زمین های مرتعی برای پیک نیک و نشستن وجود دارد.

10 کیلومتری جنوب غربی چالوس جنگل بزرگی به نام فین قرار گرفته. جنگل فین راه دسترسی راحتی ندارد و همین باعث شده با ترکیب پرندگان و حیوان هایی که در آن زندگی می نماید، بکر باقی بماند. تا جایی که تا چند سال پیش گفته می شد در آن پلنگ و یوزپلنگ هم پیدا می گردد. البته بین مردم محلی این جنگل به مشل موزی یا محمدآباد هم معروف است. سینوا، سینواچشمه و تلاجو نزدیک ترین روستا به این جنگل هستند.

اگرچه جنگل فین راه دسترسی سختی دارد، اما وقتی به آن برسیم مردابی را می بینیم که در دل جنگل پنهان شده است. مرداب هسل، یکی از جذابیت های نزدیک به این روستاست که 26 دقیقه با ماشین با آن فاصله دارد. این مرداب در هر فصلی از سال به رنگی درمی آید و همین هم وجه تمایزش است. از ابتدای جنگل مشل تا مرداب هسل راهی نیست و وقتی به آن پا بگذاریم، انگار که به کتاب قصه راه پیدا نموده ایم. صدای قورباغه و دارکوب در سکوت جنگل می پیچد و تخیل ما را تا مرزهای بیشتری توسعه می دهد.

در راستا رسیدن به مرداب، درخت های آلوچه خرمالو، انار، انجیر، سیب ترش جنگلی و میوه های محلی هم وجود دارد. روی این مرداب 3 هزار و 800 متری، جلبک های براقی نشسته که اگر پاییز به آن برسید طیف رنگی نارنجی و زرد درختان و دریاچه فضا را چند برابر زیباتر می نماید. برای تماشا این مرداب که به تالاب کنیچال هم معروفیت دارد حتی تورهای یک روزه ای از تهران هم برگزار می گردد.

جاذبه های نزدیک

آبشار شرشر: سینوا طبیعت زیبایی دارد، اما می توان به اطراف آن هم سر زد. نزدیک ترین جای تماشای به اینجا، آبشار شر شر است. از مرزن آباد تا کلاردشت کمتر از 35 کیلومتر راه است. جایی که جنگل های زیبای مازیچال را در خودش جای داده. از شهرهای دیگر نزدیک، نوشهر است که با مرزن آباد 20 کیلومتر فاصله دارد. از جاذبه های گردشگری نوشهر هم میتوان به اینها اشاره نمود: جنگل نیرنگ، مرداب ارواح و سد آبیدر.

در سفر چه چیزهایی با خود ببریم؟

کفش مناسب پیاده روی و کوله پشتی، اولین چیزهایی است که باید در سفر با خودمان ببریم. اگر قرار نیست خانه یا سوییت اجاره کنیم پس بردن وسایل کمپینگ مثل چادر، چراق قوه، پتو، ژل آتش زنه، فندک و کمی خوراکی از لوازم واجبی است که در لوازم و تجهیزات کمپینگ، درباره اش نوشته ایم. لباس گرم هم در هر فصلی باید در کوله پشتیمان وجود داشته باشد؛ چراکه اینجا در تابستان هم خنک است.

چی بخریم؟

برای اینکه به مردم محلی یاری نموده باشیم بهتر است از صنایع دستی یا خوراکی های منطقه بخریم. برای مثال لوشک یا ترشی در این منطقه مثل روستاهای دیگر شمال به وفور پیدا می گردد. بعلاوه گلیم باقی، نمدزنی، کاموا بافی و صنایع چوبی هم در سینوا برقرار است؛ سوغاتی های خوبی برای نزدیکان مان.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1337

به "بهشتی به نام روستای سینوا چالوس" امتیاز دهید

1 کاربر به "بهشتی به نام روستای سینوا چالوس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی به نام روستای سینوا چالوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید