بنادر چابهار منطقه آزاد شدند، گسترش مزیت های رقابتی برای جذب صاحبان کالا و بار

به گزارش لنجان بلاگ، با ابلاغ لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار توسط رئیس جمهور بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری منطقه آزاد شدند.

بنادر چابهار منطقه آزاد شدند، گسترش مزیت های رقابتی برای جذب صاحبان کالا و بار

به گزارش از ، منطقه آزاد چابهار تنها منطقه آزاد ایران است که مرز آبی، خشکی و هوایی ندارد؛ که این امر موجب شده منطقه آزاد چابهار از پایه ترین ویژگی خود برای تسهیل و جذب کالا و سرمایه عقب بیفتد.

همه تحلیل گران اقتصادی معتقدند مرز بال توسعه مناطق آزاد است؛ مناطق آزاد را به مرزش می شناسند، باید تسهیل تولید، صادرات و ترانزیت کنند؛ چابهار اما پایه ترین ویژگی برای رسیدن به هدف و ماموریت منطقه آزاد را ندارد.

برای حل این مشکل توسعه منطقه آزاد چابهار از اوایل دولت دوازدهم در دستور کار قرار گرفت و لایحه ای برای آن تنظیم شد؛ مدیرعامل منطقه آزاد چابهار می گوید: سه لایحه برای توسعه منطقه آزاد چابهار تنظیم شده و در جریان است.

عبدالرحیم کردی می افزاید: لایحه اول که در کنار لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد جدید در مجلس تصویب شده و به شورای نگهبان رفته است مورد مخالفت این شورا قرار گرفته و دوباره به مجلس برگشته است.

او تصریح می کند: ما برای اینکه حق چابهار ضایع نشود و زیرمجموعه 8 منطقه آزاد جدید قرار نگیرد؛ یک لایحه مجزا و منفک از لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد جدید را در دولت اجرایی و به مجلس تقدیم کردیم؛ این لایحه پس از تصویب مجلس در جلسه علنی یکم دی ماه 98 به شورای نگهبان رفت و در جلسه 16 بهمن ماه 98 این شورا مصوب شد و دیروز توسط رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار می گوید: این لایحه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری را با حفظ حاکمیت سازمان بنادر در آن ها به منطقه آزاد محلق می کند تا صاحبان بار و کالا از مزیت های اقتصادی و رقابتی منطقه آزاد در بنادر استفاده کنند.

تا پیش از این لایحه صاحبان بار و کالا در بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری مشمول عوارض و گرفتاری های گمرکی بودند که با این الحاق این مشکل حل می شود و همه تسهیلات منطقه آزاد چابهار به بنادر تسری می یابد؛ با اینکار هم منطقه آزاد با مرز دریایی مرتبط و مرزدار می شود تا بهتر به ماموریت های اقتصادی خود عمل کند و هم صاحبان بار و کالا از تسهیلات مناطق آزاد استفاده می کنند.

کردی ادامه می دهد: علاوه بر این لایحه، یک لایحه مجزای دیگر برای الحاق شهر چابهار و یک نقطه منفصل مرزی در مرز پاکستان برای مرزدار کردن زمینی منطقه آزاد هم تنظیم شده و هم اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس است؛ هدف از این لایحه الحاق شهر چابهار به منطقه آزاد و توسعه شاخص های اجتماعی و زندگی در شهر و هم چنین توسعه محدوده منطقه آزاد برای بارگذاری صنایع سنگین است.

او می گوید: در محدوده فعلی منطقه بنا به پایش های زیست محیطی بارگذاری بیش از 8 میلیون تن پتروشیمی و 4 میلیون تن فولاد امکان پذیر نیست درحالی که طبق سند چشم انداز و برنامه توسعه سواحل مکران، 20 میلیون تن پتروشیمی و 10 میلیون تن فولاد پیش بینی شده که برای این امر با توسعه محدوده و الجاق شهر چابهار و اطراف آن این مشکل هم حل می شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تاکید می کند: در صورتی که این لایحه در مجلس و شورای نگهبان تصویب شود محدوده 14 هزار هکتاری فعلی منطقه آزاد چابهار به 67 هزار هکتار افزایش می یابد و کل شهر چابهار، شهر جدید تیس، روستا های اطراف و یک نقطه منفصل مرزی در مرز ریمدان (مرز ایران و پاکستان) به منطقه آزاد چابهار ملحق خواهند شد.

یونس حقانی شهردار چابهار درباره لایحه های توسعه ای منطقه آزاد چابهار می گوید: ما با الحاق صرف بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری مخالفیم، با این کار بندر از شهر جدا می شود و شهر عملاً دیگر ساحلی ندارد، ضمن آنکه بخشی از عوارض ساخت و ساز بندر برای توسعه شهری به شهرداری چابهار می رسد، اما با الحاق این عوارض از شهرداری سلب می شود و دست شهرداری برای توسعه شهری بسته تر از همیشه خواهد شد.

او ادامه می دهد: علاوه بر این ها، در حال حاضر عمده تمرکز سرمایه گذاران و طرح های اقتصادی در محدوده منطقه آزاد چابهار متمرکز شده و اختلاف فاحش طبقاتی میان شهر و منطقه آزاد در جریان است، در شهر هزاران نفر حاشیه نشین زندگی می کنند و در منطقه آزاد خیابان ها و ویلا های لوکس هستند.

حقانی گفت : ما به دشدت پیگیریم که لایحه الحاق شهر چابهار هم به زودی تصویب شود تا با الحاق شهر چابهار، شهر هم از بودجه ها و امکانات منطقه آزاد استفاده کند و توسعه یافته تر شود و توازن بیشتری در توسعه ایجاد شود، در حال حاضر توسعه صرفاً به محدوده 14 هزار هکتاری منطقه آزاد چابهار ختم شده و شهر محروم تر می شود.

منبع: تسنیم

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 150

به "بنادر چابهار منطقه آزاد شدند، گسترش مزیت های رقابتی برای جذب صاحبان کالا و بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنادر چابهار منطقه آزاد شدند، گسترش مزیت های رقابتی برای جذب صاحبان کالا و بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید