باید از نقش آفرینان آرای ارفاقی اصلاحی تقدیر کرد

به گزارش لنجان بلاگ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: باید از همه نقش آفرینان آرای ارفاقی-اصلاحی با رویکرد پیشگیرانه از جمله نهادهای پذیرنده و بهترین مجریان احکام تقدیر کرد.

باید از نقش آفرینان آرای ارفاقی اصلاحی تقدیر کرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران از قوه قضائیه، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در جشنواره آرای برتر قضائی مرتبط با نهادهای ارفاقی - اصلاحی پیشگیرانه گفت: از سه دهه گذشته توجه علمای حقوق کیفری و جرم شناسی در کشورمان در حوزه اصلاح و تربیت و بازاجتماعی کردن مجرمان، به صورت جدی تر متوجه مکانیزم های اصلاحی و ارفاقی شد.

وی اضافه نمود: برای اینکه این اقدام صورت بگیرد قانون گذار در تدوین قانون مجازات اسلامی در سال 92 نهادهای مختلفی را معرفی و محاکم را ملزم کرد که از این نهادها به نحو شایسته ای استفاده نمایند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: با توجه به متن و نص صریح قانون که بیشتر بر اختیارات دادگاه ها در استفاده از این سازوکارها تاکید دارد، تعیین است که قانون گذار به عقلانیت قضات ما در محاکم اعتماد و آن ها را مختار نموده در مواجهه با هر مجرمی که مصلحت می داند از یکی از این مکانیزم ها استفاده کند.

الفت گفت: سیاست کیفری در کشور ما از جهت عدالت کیفری به معنای تعیین مجازات های سالب آزادی و سایر مجازات هایی که به صورت سنتی علیه مجرمان اعمال می کردیم، به سمت سیاست کیفری تأمینی با نگاه رعایت منافع و مصالح جامعه، رعایت وجه اجتماعی و حضور نفوس به خطا رفته در کنار خانواده ها، تغییر جهت داده است.

وی با بیان اینکه از جمله سیاست های قوه قضائیه که توسط رئیس دستگاه قضا ابلاغ شده، کاهش جمعیت کیفری زندان ها و بکارگیری ظرفیت های موجود در جامعه برای تربیت مجرمان است که به اشکال مختلف به بدنه قوه قضائیه ابلاغ شده است، بیان کرد: قوه قضائیه امروز کوشش می نماید نگاه و سوگیری قضات را به سمت استفاده از ظرفیت هایی که در قانون مجازات است، برای تعیین مجازات های جایگزین حبس تغییر دهد و عزیزان مان را در دادگاه ها تشویق کند که با مقداری دقت نظر بیشتر در صدور احکام، از رویه های قدیمی و سنتی و روش هایی که در صدور احکام جا افتاده است، سطح کار را بالاتر ببرند و استفاده از این مکانیزم ها را در دستور کار خودشان قرار دهند.

الفت ادامه داد: نخستین جشنواره آرا برتر قضائی مرتبط با نهادهای اصلاحی - ارفاقی پیشگیرانه در سال 97 برگزار گردید و امروز هم دومین دوره این جشنواره برگزار می گردد. برای برگزاری این جشنواره فراخوان دادیم و از قضات در حوزه های مختلف درخواست کردیم که احکامی را در این ارتباط صادر می نمایند برای ما در یک مسابقه مشفقانه و اثربخش در ارتقای شرایط کشور بفرستند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه آرا فرستاده شده به جشنواره آرا برتر قضائی مرتبط با نهادهای اصلاحی - ارفاقی پیشگیرانه توسط اعضای هیئت داوری که از فرهیختگان جامعه حقوقی و کیفری بودند آنالیز و بهترین احکام انتخاب شدند، گفت: متمایل کردن قضات به استفاده از روش های جایگزین حبس و همینطور جلب همکاری نهادها و موسساتی که باید در اجرای این احکام همکاری داشته باشند، از جمله اقداماتی هستند که باید برای افزایش تعداد آرا ارفاقی اصلاحی با رویکرد پیشگیرانه مورد توجه قرار بگیرند.

الفت گفت: اگرچه آئین نامه مربوط به ماده 79 تدوین شده و قانون گذار هم تاکید نموده که نهادهای پذیرنده باید همکاری داشته باشند، ولی ما باید توجه داشته باشیم که بهترین روش برای جلب همکاری نهادها، اتخاذ روش های روینمودهای تشویقی است و از تحکم قانونگذار باید به عنوان آخرین ابزار در این حوزه استفاده کرد. اگر بخواهیم به نتایج مطلوبی برسیم باید از همه نقش آفرینان آرا ارفاقی اصلاحی با رویکرد پیشگیرانه از جمله نهادهای پذیرنده و بهترین مجریان احکام تقدیر کرد.

وی با بیان اینکه موفقیت در زمینه آرا ارفاقی اصلاحی، از صدور حکم توسط قاضی فاضل مجرب تا همکاری نهاد پذیرنده و نهایتاً دارا بودن یک واحد اجرای احکام توانمند و مؤثر در دادسرای شهرستان را در بر می گیرد، گفت: خیلی خوشحالیم که امروز قضات جوان و مستعد و آشنا به علوم کیفری و علوم بین رشته ای از جمله جرم شناسی و روان شناسی در قوه قضائیه وجود دارند.

الفت با بیان اینکه دادگاه های ما در دهه گذشته به صورت چشمگیری ارتقا کیفیت عملکرد پیدا کردند، اضافه نمود: پیشنهاد می کنم یک تیم مجرب احکام منتخب جشنواره سال جاری را ترجمه نمایند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه ما نباید در اجرای مکانیزم های مجازات جایگزین حبس، دچار تندروی و کندروی شویم، بیان کرد: کوشش می کنیم با کاهش جمعیت زندانیان، هم در بودجه های عمومی صرفه جویی کنیم و هم از بودجه ها در جهت اصلاح و تربیت بهتر استفاده کنیم.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 482

به "باید از نقش آفرینان آرای ارفاقی اصلاحی تقدیر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید از نقش آفرینان آرای ارفاقی اصلاحی تقدیر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید