اکتشافی مهم در جاده ابریشم

به گزارش لنجان بلاگ، باستان شناسان به بقایای سکونت گاه متعلق به عصر برنز دست یافته اند که در راستا مشهورترین جاده تجاری دنیا باستان قرار گرفته است.

اکتشافی مهم در جاده ابریشم

این اکتشاف مهم در دره ایلی واقع در ناحیه سین کیانگ انجام شده است. باستان شناسان موسسه آثار فرهنگی و باستان شناسی سین کیانگ بقایای این سکونت گاه را کشف نموده اند.

در این دره حدود 30 مقبره متعلق به دودمان هان (206 پیش از میلاد تا 220 میلادی) وجود دارد. گمان می رود این مقبره ها به چادرنشینانی که زمانی در این منطقه زندگی می کردند تعلق داشته باشد.

کارشناسان حین کاوش در محل مقبره ها به طور اتفاقی، زمانی که متوجه متفاوت بودن زمین اطراف یکی از مقبره ها شدند، به این اکشتاف دست یافتند.

به این ترتیب کاوش در بخش های زیرین مقبره ها ادامه پیدا کرد و در عمق حدود 48.77 سانتی متری این مقبره ها بقایای دو ساختمان عظیم (185.81 متر مربعی) در کنار بقایای سه ساختمان کوچکتر (46.45 متر مربعی) کشف شد.

گفته می شود قدمت این مکان 500 مترمربعی به عصر برنز (3000 تا 1200 پیش از میلاد) بازمی شود.

در جریان این کاوش، باستان شناسان همچنین تکه هایی از کوزه های سرامیکی و حجم زیادی از استخوان حیواناتی همچون، گاو، گوسفند، اسب و بز را از زیر خاک بیرون کشیدند.

شواهدی از استفاده از آتش در این مکان و استفاده از ذغال به عنوان سوخت توسط ساکنان نیز به دست آمده است.

با توجه به این موارد و گسترده بودن ابعاد ویرانه ها می توان نتیجه گرفت، ساکنان این منطقه در آن موقع بسیار پیشرفته بوده اند.

براساس اسناد تاریخی، این سکونت گاه در منطقه ای واقع بوده که بعدها به جاده ابریشم تبدیل شده است. جاده ابریشم راستا ارتباطی بود که از چین، هند و ایران می گذشت و به مدیترانه منتهی می شد.

انشنت اوریجینز نوشت، نام این جاده از پرسودترین کالای این راستا یعنی همان ابریشمی که در چین فراوری می شد نام گذاری شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 469

به "اکتشافی مهم در جاده ابریشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکتشافی مهم در جاده ابریشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید