آیا خروپف زمینه ارثی دارد؟

به گزارش لنجان بلاگ، خروپف، مسئله طبیعی نیست و اگردرمان نشود بیماری های متعددی در پی دارد.

آیا خروپف زمینه ارثی دارد؟

به گزارش، خروپف ناشی ازارتعاشات دربافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی می تواند درهر بخشی ازراه هوایی فوقانی اتفاق بیفتد. خروپف ناشی از بی نظمی های تنفسی به هنگام خواب است و به دو دسته خروپف ساده و انسدادی تقسیم بندی می گردد.

خرو پف بیشتر در سنین میان سالی دیده، اما در بچه ها هم مشاهده می گردد. حال برای درمان خروپف شبانه روش هایی پیشنهاد می گردد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بسیاری از زنان به طور خاص پس از یائسگی خروپف می نمایند. خروپف در میان بچه ها امری شایع است، اما ﻣﺴﺋﻟﻪ ای طبیعی نیست و هر کسی که خروپف می نماید باید برای حل این مشکل اقدام کند. شدت صدای خروپف ممکن است به 100 دسی بل برسد. صدایی که به هنگام خروپف شنیده می گردد ناشی از لرزش بافت های نرم است که در راستا های هوایی فوقانی قرارگرفته است مانند (نرم کام، زبان کوچک و نازوفارینکس). این لرزش معمولا در هنگام تنفس رخ می دهد.

دلایل بروز خروپف در افراد، بی شمار و گوناگون است. از این میان می توان به دلایلی مانند چاقی، استعمال دخانیات اشاره نمود. اما گاهی اوقات در بعضی موارد خروپف ناشی از شکل راه های تنفسی که به فرد به ارث رسیده است و زمینه را برای خروپف فراهم می آورد.

راه های هوایی فوقانی پیچیده ترین بخش آناتومی بدن به شمار می آید و مناطق بسیاری دارد که ممکن است در زمینه خروپف موثر باشد. در بعضی افراد که خروپف می نمایند گاهی چندین عضو با هم به ارتعاش در می آید در نتیجه هر بخش باید جداگانه درمان تا از بروز خروپف جلوگیری گردد.

دیگر دلایل بروز خروپف شامل افزایش سن، راستا های هوایی باریک که ممکن است بسته گردد، آناتومی غیرطبیعی سر و صورت، استفاده از دارو های آرام بخش، انسداد بینی واحتقان است.

به طور کلی خروپف توسط افرادی تشخیص داده می گردد که همراه شخصی که خروپف می نماید می خوابند، اما صدای خروپف مانع از استراحت آنان می گردد.

اگرچه بسیاری از افرادی که خروپف می نمایند معتقدند خواب راحتی دارند، اما خروپف باعث اختلال در خواب می گردد و هنگام صبح فرد خسته یا با سردرد و ناراحتی از خواب برمی خیزد. اگر برای درمان خروپف اقدامی نگردد این بیماری به بیماری های جدی تری مانند آپنه انسدادی خواب منجر می گردد (OSA) که درمان آن مشکل و با بیماری های گوناگونی در ارتباط است.

واژه خروپف ساده به نظر می آید، اما هنگامی که به درمان آن توجه کنید، آن قدر ها هم ساده نیست.

در افرادی که خروپف چند سطحی دارند باید مشخص گردد کدام اعضا در راستا هوایی به لرزش در می آید و آن مناطق را باید درمان کرد. اگر هنگام خواب، تنفس از راه بینی مشکل می گردد پس قبل از هر گونه درمان در ارتباط با خروپف، باید مشکل بینی را بر طرف کرد. با استفاده از اسپری های بینی و شست و شو می توان گرفتگی در ناحیه بینی را کاهش داد.

اگر تب یونجه فصلی یا دیگر عوامل آلرژیک موجب رینیت یا گرفتگی بینی شده باشد پزشک ممکن است برای درمان، اسپری تجویز کند.

درمان های خود سر برای برطرف خروپف به ندرت کارآمد است، زیرا یک درمان خاص برای درمان همه مناطقی که در خروپف به لرزه درمی آید وجود ندارد. هم اکنون درمان خروپف شامل استفاده از تجهیزات مختلفی است مانند تجهیزات پیشرفته فک پایین برای درمان خروپف که علت آن زبان است و استفاده از نوار چانه یا محافظ خروپف برای افرادی که به وسیله دهان تنفس می نمایند. بسیاری از افرادی که خروپف می نمایند براساس مناطق درگیر در خروپف و شدت انسداد بینی باید از درمان های ترکیبی استفاده نمایند.

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 81

به "آیا خروپف زمینه ارثی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خروپف زمینه ارثی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید