آشنایی با انواع لباس ژیمناستیک

به گزارش لنجان بلاگ، یک ژیمناستیک کار حرکات متنوعی در خرک حلقه، دارحلقه، بارفیکس و ... به نمایش می گذارد. پوشیدن لباس مناسب به ورزشکار اجازه می دهد تا تمام طول بازه حرکت را به درستی انجام دهد. از طرفی خطر مصدومیت کاهش پیدا می نماید و از همه مهم تر در تشخیص حرکات مختلف بدن به قضاوت داوران و مربیان یاری زیادی میشود.

آشنایی با انواع لباس ژیمناستیک

لیوتارد یا دوبنده ژیمناستیک

ژیمناستیک کاران معمولا از لیوتارد یا دوبنده استفاده می نمایند. لیوتارد لباس یک تکه چسبانی است که بالاتنه ورزشکار را می پوشاند، و در بیشتر مدل های موجود پای فرد را پوشش نمی دهد. لیوتارد ها می توانند آستین بلند، آستین کوتاه یا بدون آستین باشند. اگر این لباس ها را دوست نداشتید می توانید دوبنده را انتخاب کنید. برای انجام مسابقات ورزشی از ژیمناستیک کاران خواسته می گردد که حتما دوبنده یا لیوتارد بر تن داشته باشند. این اطمینان را حاصل کنید که لباس ژیمناستیک هیچ گونه قسمت تزیینی مانند بندهای اضافی، چین یا حلقه نداشته باشد، این موارد براحتی می توانند احتمال آسیب دیدگی را افزایش دهند.

شورت ورزشی مناسب

انجام حرکات ژیمناستیک تنها با پوشیدن یک شورت در مسابقات این رشته جایز نیست، اما استفاده از آن در تمرینات مانعی ندارد. می توانید شورت را با یک لیوتارد یا تی شرت بپوشید. شورت هایی که دارای جیب، دکمه، زیپ یا چسب هستند مناسب نیستند. وجود این موارد در حین تمرینات مختلف ژیمناستیک ممکن است باعث ایجاد آسیب دیدگی گردد. احتمال برخورد یا گیر کردن دست به این اجزا زیاد است. علاوه بر آن، شورت ژیمناستیک باید چسبان باشد تا در حین تمرینات شل نشوند و انجام صحیح حرکت را امکان پذیر کند. از طرفی شورت نباید بیش از حد تنگ باشد که مانع حرکت درست پا گردد.

تی شرت

معمولا، تی شرت و شورت در کنار یکدیگر از راحت ترین پوشش های ژیمناستیک برای مردان هستند. اما مانند شورت، پوشیدن تی شرت نیز در مسابقات رسمی ژیمناستیک جایز نیست. تی شرت نیز نباید هیچ گونه جیب، بند اضافی، دکمه یا زیپ داشته باشد. تی شرت تمرینات باید تا حدی شل باشد که با ایجاد یک سطح استاندارد از راحتی حرکات ژیمناستیک را محدود نکند. تی شرت های چسبان کزینه مناسبی هستند. در حین تمرینات ژیمناستیک تی شرت باید درون شرت یا شلوار گذاشته گردد.

شلوار ژیمناستیک

ژیمناستیک کاران معمولا حین مسابقات و تمرینات خود شلوار بلندی می پوشند. اما باید توجه کرد که در حین مسابقات شلوار باید با لیوتارد یا دبنده پوشیده گردد. از آنجایی که شلوار نسبت به شورت پوشش بیشتری ایجاد می نماید، داوران براحتی می توانند خط مستقیم بدن ژیمناستیک کار را که در بیشتر حرکات مورد توجه است، تشخیص دهند. پوشیدن شلوار، در بیشتر موارد برای انجام حرکاتی مانند خرک حلقه، دارحلقه، بارفیکس یا میله پارالل انتخاب می گردد تا علاوه بر بالا بردن کیفیت حرکات، به عنوان یک لایه محافظ نیز در مراقبت از پوست بدن نقش داشته باشند و از ایجاد خراش بر روی بدن جلوگیری کند.

لباس زیر

بیشتر ژیمناستیک کاران در هنگام پوشیدن لیوتارد یا دوبنده از لباس زیر استفاده نمی نمایند. چراکه این موارد پوشش کاملی هستند. فرقی نمی نماید، مرد یا زن، اما اگر احساس راحتی کردید می توانید لباس زیر داشته باشید. اگر زن هستید، لباس زیر باید با رنگ پوست یکی باشد، و خطوط لباس زیر از روی لباس ژیمناستیک تعیین نگردد. اگر مرد هستید لباس زیر باید چسبان باشد. در مجموع توصیه می گردد از انواع لباس های زیر چسبان بهره ببرید تا از نمایان شدن آنها پس از پوشیدن لیوتارد یا دوبنده پیشگیری کنید.

کفش مخصوص ژیمناستیک

با اینکه بسیاری از ژیمناستیک کاران با پای برهنه به انجام حرکات می پردازند، برخی از آن ها نوعی کفش راحتی مخصوص ژیمناستک به پا می نمایند. پوشیدن این کفش در رقابت های رسمی جایز است و مانعی ندارد، چراکه می تواند در برخی از حرکات درگیر با میله از افتادن یا لیزخوردن ورزشکار پیشگیری کند. این کفش ها باید از کفی ضد لغزش استفاده نمایند، شرایط ساختاری با کیفیت و بادوامی داشته باشند و تا حد زیادی با پای ورزشکار تناسب ایجاد نمایند. استفاده از کفش ژیمناستیک برای بچه ها تازه کار توصیه می گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 753

به "آشنایی با انواع لباس ژیمناستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع لباس ژیمناستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید