آخرین شرایط آنفلوآنزای B در کشور ، هشدار درباره مناطق سیل زده

به گزارش لنجان بلاگ، رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ضمن بیان آخرین شرایط ابتلا به آنفلوآنزا و میزان تلفات آن، از تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل بیماری ها در مناطق سیل زده اطلاع داد.

آخرین شرایط آنفلوآنزای B در کشور ، هشدار درباره مناطق سیل زده

به گزارش گروه اجتماعی لنجان بلاگ، حسین عرفانی در مورد آخرین اخبار تلفات و آمار ابتلا به آنفلوآنزا در کشور، گفت: در حال حاضر با توجه به رصد بیماری و آنالیز نتایج ثبت شده در سامانه مراقبت دیده ور، ما در هیچ نقطه ای از سطح کشور شاهد همه گیری بیماری آنفلوآنزا نیستیم. البته؛ این موضوع بیانگر رد کردن موارد تک گیر بیماری نیست. از سه هفته گذشته که اعلام شد همه گیری بیماری کنترل شده است، همچان موارد تک گیر در حال وقوع است.

وی اضافه نمود: هفته گذشته یعنی از 21 تا 27 دی ماه، دو مورد مرگ بر اثر بیماری آنفلوآنزا با نوع H1N1 گزارش شده است که یکی مربوط به استان آذربایجان غربی و دیگری مربوط به استان سمنان بود. بر همین اساس مجموع تلفات آنفلوآنزا در امسال تا به امروز به 116 نفر رسیده است.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه آنچه طی دوره همه گیری آنفلوآنزا شاهد آن بوده ایم، بروز نوع A H1N1 بوده است، گفت: اما در روزها و هفته های اخیر اطلاعات ثبت شده در سامانه ها و آزمایشات به عمل آمده حاکی از آن است که نسبت درصد عاملیت بیماری توسط نوع B ویروس افزایش پیدا نموده است. این موضوع موید آن است که قدرمطلق بیماری زیاد نشده است حتی کمتر هم شده اما با نگاه به نسبت درصد بیماری درمی یابیم که بیش از 85.71 درصد موارد ابتلا در هفته اخیر مربوط به نوع B ویروس بوده است.

وی درخصوص ویژگی ها و شرایط نوع B ویروس در مقابل نوع A H1N1، اظهار کرد: نوع B ویروس نسبت به نوع اول بیماری خفیف تر با عوارض کمتر ایجاد می نماید؛ به همین دلیل میزان مراجعات و بستری در بیمارستان به علت آنفلوآنزای نوع B در مقابل نوع A کمتر است.

عرفانی در ادامه صحبت هایش به بازدیدهایی که از مناطق سیل زده داشته، اشاره نمود و گفت: یکی از اولویت های مسئولین حوزه بهداشت و درمان پس از کنترل بیماری های منتقله از آب و غذا، کنترل بیماری های منتقله از راه تنفسی بویژه آنفلوآنزا است. با برودت هوا و آسیب های ناشی از سیل اگر مراقبت های کنترلی لازم به عمل نیاید، احتمال شیوع بیماری های تنفسی از جمله آنفلوآنزا دور از انتظار نخواهد بود که در این مورد توصیه ها و دستورات لازم به مسئولین و سپس به خانوارها داده شده است. یکی از اقدامات کنترلی که اکنون در استان های متاثر از سیل در دست اجرا قرار گرفته است، تزریق واکسن آنفلوآنزا به مادران باردار در معرض خطر است.

عرفانی در مورد سایر مسائل مناطق سیل زده، به مسائل موجود در زیرساخت های اجتماعی اشاره نمود و گفت: قطع راه های ارتباطی و مواصلاتی، آسیب شبکه های آب و فاضلاب و برق رسانی، قطع شدن پل های ارتباطی با موبایل و... از مهم ترین چالش های زیرساختی اجتماعی است که ناخودآگاه می تواند ارائه خدمات حوزه سلامت را هم تحت الشعاع قرار دهد. به همین دلیل اولویت اول ما برقراری زیرساخت های اجتماعی است تا بتوانیم خدمات مربوط به حوزه سلامت را به شکل استاندارد ارائه دهیم.

وی دسترسی به آب آشامیدنی سالم را موضوعی بسیار مهم دانست و تاکید نمود: تامین آب آشامیدنی سالم از آب بطری شده سالم به طور موقت امکان پذیر است و درصورتی که احتیاج به استمرار داشته باشد باید به دنبال تعبیه تانکرهای ثابت و سیار تامین آب زیرنظر شرکت آبفا و آبفار (آب فاضلاب روستایی) باشیم تا آب سالم در اختیار مردم قرار گیرد. کلرسنجی آب در مناطق سیل زده نیز از دیگر موارد مهمی است که باید رعایت گردد البته؛ در صورتی که به هیچ عنوان راه دسترسی به آب سالم وجود ندارد، بهتر است آب را پیش از مصرف بجوشانند؛ چراکه این حداقلی ترین کاری است که می توان برای تامین آب آشامیدنی انجام داد.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با تاکید بر اهمیت مقابله با بیماری های منتقله از ناقلین به انسان، درعین حال نسبت به بروز بیماری های مشترک میان انسان و حیوان هشدار داد و اضافه نمود: بیماری دنگی، بیماری تب شالیزار، مارگزیدگی و عقرب گزیدگی و.... از مهم ترین بیماری هایی است که باید نسبت به آنها حساسیت بیشتری داشته باشیم.

وی در مورد مباحثی مبنی بر کمبود سرم و واکسن ضدهاری و سرم مارگزیدگی و عقرب گزیدگی، اظهار داشت: هم واکسن و سرم ضد هاری و هم سرم مارگزیدگی و عقرب گزیدگی به اندازه احتیاج در مناطق سیل زده موجود است. درخصوص تامین کیت تست تشخیص سریع وبا نیز هماهنگی های لازم با دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در کشور صورت گرفته است تا تامین بیشتر این کیت ها صورت گیرد.

عرفانی درخاتمه به سه اصل اساسی برای حفظ سلامت و کنترل بیماری ها در مناطق سیل زده اشاره نمود و اضافه نمود: اول مقید بودن به وظایف وزارت بهداشت و انجام تمهیدات لازم در این زمینه، دوم، بهبود زیرساخت های اجتماعی برای آنکه بتوانیم خدمات سلامت را به مردم ارائه دهیم که این مورد احتیاج به همکاری بین بخشی دارد و سوم مشارکت مردم که بدون مشارکت آنها تامین، حفظ و ارتقای سلامت و عدم مشاهده طغیان بیماری امکان پذیر نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 90

به "آخرین شرایط آنفلوآنزای B در کشور ، هشدار درباره مناطق سیل زده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط آنفلوآنزای B در کشور ، هشدار درباره مناطق سیل زده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید