96 ساعت طلایی برای زنده ماندن

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران/اردبیل دکتری تخصصی ایمنی شناسی پزشکی گفت: برای دفاع در مقابل کرونا ویروس ها و بسیاری از عفونت های دیگر یک زمان طلایی داریم که طبق گزارشات پاسخ های ایمنی در طی 96 ساعت باید عملکرد پاکسازی خود را انجام دهند، در غیر اینصورت ممکن است فعالیت های غیراختصاصی پاسخ ایمنی منجر به فراوری افسارگسیخته سایتوکائین های التهابی و تخریب وسیع سلول های میزبان گردد و آسیب زایی را ساعت به ساعت بیشتر کند.

96 ساعت طلایی برای زنده ماندن

دکتر الهام صفرزاده در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نقش سیستم ایمنی در مقابله با بیماری کرونا، اظهار کرد: اینکه ما باید فاکتورهای خطری که برای بیماری کووید 19 هستند را بشناسیم و مدیریت کنیم.

وی توضیح داد: این فاکتورهای خطر تنها کاری که انجام می دهند این است که زمان ایجاد پاسخ های ایمنی مناسب را به تاخیر می اندازند، بنابراین سیستم ایمنی نمی تواند آن پاسخ موثر را داشته باشد. پس با داشتن یک سبک زندگی مناسب، خواب و استراحت کافی، کنترل استرس و کنترل مصرف شکر و اسیدهای چرب و مصرف ویتامین ها که در حکم آنتی اکسیدان و تقویت نماینده سیستم ایمنی هستند، می توانیم عملکرد ایمنی خودمان را در مقابل تهاجم پاتوژن ها به ویژه کووید 19 مدیریت نموده و ارتقا دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یاد آورشد: شیوع بیماری کووید 19 برای اولین بار در دسامبر 2019 در ووهان چین مطرح و به سرعت در کل جهان منتشر شد و در نهایت به صورت جهانی مطرح شد. 11 مارس 2020 سازمان بهداشت جهانی طی یک بیانیه ای کووید 19 را به عنوان پاندمی معرفی کرد؛ با این بیانیه اهمیت این بیماری تعیین شد و به این ترتیب روش های مختلف تشخیصی توسعه پیدا کرد. مطالعات اپیدمیولوژیک و استراتژی های پیشگیری از بیماری و درمانی متعددی در راستای مدیریت بیماری کووید 19 آغاز شد.

صفرزاده ادامه داد: اگرچه تا به امروز با وجود کوشش های علمی گسترده ای که در حال اجرا می باشد هنوز هیچ واکسن یا داروی موثری برای جلوگیری از ابتلا یا درمان بیماری کووید 19 تائید نشده است. با توجه به گسترش سریع و جهانی ویروس، مطالعات و آنالیز های آزمایشگاهی و بالینی در جهت توسعه درمان های موثر ضروری به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه 80 درصد بیماران مبتلا به کووید 19 فاقد علائم بالینی هستند یا علائم بالینی خفیف و متوسطی دارند، افزود: 15 درصد بیماران پونومونی شدیدی را نشان می دهند و تقریبا در 5 درصد بیماران سندروم دیسترس تنفسی حاد و نارسایی در ارگان های مختلف ایجاد می گردد و مشابه بیمارس سارس و مرس که در گذشته رخ داده، شایع ترین علائم کووید 19، تب، خستگی، علائم تنفسی مثل سرفه و گلودرد و در مواردی علائم گوارشی و عصبی نیز دارد.

صفرزاده اعلام کرد: در حالیکه ایجاد یک پاسخ ایمنی مناسب و تنظیم شده، اولین خط دفاعی در مقابل عفونت ویروسی است، اما پاسخ التهابی بیش از حد و ایمنی اکتسابی کنترل نشده ممکن است آسیب بافتی جدی را هم در محل استقرار ویروس و هم در سطح سیستماتیک یعنی در کل بدن ایجاد کند.

وی ادامه داد: فرضیه ای مطرح شده مبنی بر اینکه پاسخ ایمنی و التهابی گسترده یک ایمونوپاتولوژی را القا می نماید که منجر به ایجاد آسیب ریوی حاد و سندرم رجز تنفسی حاد در بیماران مبتلا به کووید 19 می گردد. بنابراین با توجه به نقش کلیدی سیستم ایمنی در کووید 19، داشتن دانش و علم کامل از مکانیسم هایی که باعث ایجاد این بیماری در انسان ها می گردد، می تواند در توسعه و مدیریت این بیماری یاری نماینده باشد.

این دکتری تخصصی ایمنی شناسی پزشکی با بیان اینکه محل ورود این ویروس عمدتا به وسیله راستا تنفسی است، افزود: به این صورت که وقتی از مجرای تنفسی وارد بدن می گردد، ویروس به وسیله رسپتور خودش که در سطح سلول های اپریال ریه است، وارد بافت ریه شده و باعث ایجاد مشکلاتی در آنجا می گردد.

وی با بیان اینکه ساختار بافت ریه نرمال به نحوی طراحی شده است که تبادل اکسیژن و Co2 به راحتی انجام می گردد، گفت: زمانیکه یک پاتوژنی مثل ویروس کووید 19 وارد بافت ریه می گردد، سلول های ماکروفاژی ما آغاز به دفاع در مقابل ویروس می نمایند. از طرف دیگر خود ویروس به وسیله سلول های اتصال به رسپتورش که سلول های پوشاننده ریوی است وارد بافت ریه می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: ساختار و شکل ویروس به صورتی است که وقتی وارد یک سلول می گردد، بعضی از ویروس ها می توانند باعث تخریب آن سلول آلوده شوند و یا به صورت غیرمستقیم سلول های ایمنی وقتی می خواهند آلوده به ویروس را شناسایی نمایند و عملکرد دفاعی داشته باشند، سلول های ایمنی ما علاوه بر آن ویروس، سلول حاوی آن ویروس را نیز از بین می برند و بعد از ورود ویروس به سلول های اپتریال ریه، این سلول ها تخریب می شوند و نقش این سلول های اپتریال که در تبادل گازهای خونی و جلوگیری از ورود مایعات از خارج به آلبول های ریه می گردد، این مکانیسم های کنترلی از بین می فرایند و به این ترتیب وقتی فرد تبادل گازهای اکسیژنیش مشکل پیدا می نماید، تنفسش دچار مشکل می گردد، سچوریشن اکسیژنش پایین می آید.

وی با بیان اینکه سلول های ایمنی در وهله اول با توجه به عملکردشان در کنترل ویروس خیلی مهم هستند، اعلام کرد: یک سری از بیماران ما که سیستم ایمنی مناسبی دارند در مقابل تهاجم ویروس به صورت موثر عمل می نمایند و سیستم ایمنی در همان فاز اول بر ویروس غلبه پیدا می نماید، اما در بعضی از افراد وارد فاز شدید شده و سلول های التهابی مختلفی درگیر می شوند که در نهایت باعث تخریب بافت ریه و مشکلاتی برای بیمار می گردد.

این دکتری تخصصی ایمنی شناسی پزشکی افزود: سیستم ایمنی مدام و دائمی در حال عملکرد است، اما به محض ورود پاتوژن های مختلف، سلول های سیستم ایمنی فعال می شوند که این فعال شدن منجر به افزایش قابل توجه در احتیاج سیستم ایمنی به موادی می گردد که حاوی انرژی هستند.

صفرزاده با اشاره به فاکتورهایی که بر سیستم ایمنی در مقابله با کووید 19 موثر هستند، افزود: فعال شدن سیستم ایمنی منجر به فراوری فاکتورهایی می گردد که در عملکرد دفاعی بدن نقش دارند. به دنبال ورود پاتوژن، ما شاهد تکثیر در سلول های سیستم ایمنی هستیم که ترشح این فاکتورهای ایمنی و همینطور تکثیر سلول های سیستم ایمنی احتیاج به متابولیت های انرژی زا دارند مثل اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب که بدن برای فراوری این فاکتورهای انرژی زا احتیاج به فاکتورهایی مثل ویتامین ها، املاح معدنی و غیره دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 723

به "96 ساعت طلایی برای زنده ماندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "96 ساعت طلایی برای زنده ماندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید