6 روش برای افزایش سرعت اینترنت

به گزارش لنجان بلاگ، یکی از دلایلی که موجب کند شدن سرعت اینترنت شما می شود، باز کردن صفحات سایت های مختلف در مرورگر و یا اتصال چندین دستگاه به مودم مورد استفاده است.

6 روش برای افزایش سرعت اینترنت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دلایل زیادی برای سرعت پایین اتصال اینترنت وجود دارد. این مشکل می تواند مربوط به مودم یا روتر، سیگنال وای فای و قدرت آن ها، تعداد دستگاه های موجود در شبکه، پهنای باند و حتی یک سرور DNS کند باشد. در ادامه این نوشتار به آموزش مراحل عیب یابی در این زمینه می پردازیم که به شما کمک می کند تا این مشکل را برطرف کنید؛ با ما همراه باشید.

محدود کردن صفحات باز وب سایت ها و دستگاه های متصل

یکی از دلایلی که موجب کند شدن سرعت اینترنت شما می شود، باز کردن صفحات سایت های مختلف در مرورگر و یا اتصال چندین دستگاه به مودم مورد استفاده است. باید توجه داشته باشید که اگر سرعت پایین را فقط با یک وب سایت تجربه می کنید، احتمالا مشکل وب سایت است نه سرعت اینترنت شما. در این زمینه هیچ راه کاری در دسترس نیست که بتوانید این مشکل را برطرف کنید؛ مگر آن که منتظر بمانید تا مسئول پشتیبانی وب سایت آن را برطرف کند.

سوال

آیا فقط یک رایانه با سرعت پایین درگیر است و یا این که تمام دستگاه های شما با این مشکل روبرو هستند؟ اگر فقط یک رایانه است، قطعا می دانید که راهکار آن هم احتمالا در همان رایانه قرار گرفته است. ممکن است مجبور باشید سیستم را مجددا راه اندازی کنید و یا این که لازم باشد تا آن را با آنتی ویروس خود اسکن کنید تا در صورت وجود بدافزار، آن را شناسایی و حذف نمایید.

اما در صورتی که رایانه و یا تلفن همراه و یا چندین دستگاه دیگر با این مشکل روبرو هستند، باید نتیجه گرفت که پایین بودن سرعت قطعا به وجود یک مشکل در شبکه مربوط می شود و باید راستا روتر یا مودم خود را بررسی نمایید.

با یک آزمایش ساده سرعت اینترنت را بررسی کنید

قبل از آن که به سراغ روش های عیب یابی بروید، بهتر است از طریق یک وب سایت معتبر مانند Speedtest.net، سرعت اینترنت خود را محک بزنید. بهتر است قبل از اجرای آزمون، اطمینان حاصل کنید که هرگونه فعالیت شامل دانلود، آپلود و یا سایر فعالیت های اینترنتی سنگین را متوقف کرده اید تا تداخل کمتری با نتایج ایجاد شود.

البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر سرعت اتصال شما کمی پایین می آید، این کاملا عادی است چرا که شما معمولا هزینه های در نظر گرفته شده تا یک مقدار مشخص سرعت را پرداخت می کنید. سرعت اینترنت همچنین می تواند در زمان هایی از روز که ترافیک بالاتری وجود دارد، نسبت به ساعات عادی، کندتر باشد.

همچنین ممکن است کندی سرعت مربوط به شرکت ارایه دهنده اینترنت باشد که در این صورت باید با واحد پشتیبانی تماس گرفته تا آن را برطرف کنند و یا این که هزینه بیشتری را برای ارتقای خدمات دریافتی پرداخت کنید.

با این حال، اگر شما برای دریافت یک سرعت خاص هرینه ای را پرداخت می کنید و به طور مداوم نتایج دریافتی مربوط به آزمون سرعت بسیار پایین تر از حد مورد انتظار شماست، وقت آن رسیده که به مرحله های عیب یابی که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم، مراجعه کنید:

1- راه اندازی مجدد مودم یا روتر

مانند رایانه ها، مودم ها و روتر ها هم گاهی اوقات در شرایط بد و بارگذاری آهسته قرار می گیرند. این مشکل را می توان با راه اندازی مجدد آن ها برطرف کرد. اگر خیلی وقت است که روتر و مودم خود را مجددا راه اندازی نکرده اید، بهتر است این کار را انجام دهید.

اگر یک واحد مودم روتر ترکیبی دارید، ممکن است فقط یک دستگاه برای راه اندازی مجدد در اختیار باشد. برای راه اندازی مجدد آن ها، کافی است هر یک را به مدت 10 ثانیه از منبع برق قطع کرده و مجددا متصل کنید. پس از انجام این کار، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا مودم مجددا به سرویس دهنده اینترنت خود متصل شده و ارتباط اینترنتی خودش را به صورت برخط برقرار کند، بنابراین صبور باشید. حال باید بررسی کنید که آیا سرعت شما پس از راه اندازی مجدد سیستم بهبود یافته است یا خیر.

2- بهبود سیگنال وای فای

ممکن است سرعت اینترنت شما خوب باشد، اما سیگنال های وای فای که شما را به اینترنت متصل می کند، دچار مشکل شده باشند. یک اتصال بد وای فای می تواند به نام یک مشکل اتصال به اینترنت ظاهر شود، به خصوص این که می تواند بر تمام دستگاه های موجود در خانه تاثیر بگذارد. چند دلیل وجود دارد که شما ممکن است یک سیگنال بد وای فای داشته باشید.

ممکن است امواج رادیویی موجود در اطراف شما که می توانند دستگاه های زیادی را پشتیبانی کنند، بسیار متراکم باشند، به ویژه اگر از بازه 2.4 گیگاهرتز به جای 5 گیگاهرتز استفاده می کنید. این یک مشکل خاص در منطقه ها شهری متراکم است؛ مثلا اگر شما در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می کنید که دارای تعداد زیادی روتر های بی سیم و دیگر دستگاه های مشابه هستند، قطعا با این مشکل روبرو می شوید.

3- جلوگیری از اتصلات اشباع شده

اگر اینترنت از طریق تمام دستگاه های موجود در خانه به اشتراک گذاشته شده است، بنابراین سایر دستگاه های موجود در شبکه شما می توانند سرعتش را کاهش دهند.

به نام مثال، اگر دو یا چند نفر در تلاش برای دانلود یک فایل و یا انجام عملیات های مشابه باشند، قطعا کند شدن سرعت اینترنت دور از انتظار نیست.

اگر این یک مشکل پی درپی است که نمی توانید در آن تغییری ایجاد کنید، ممکن است مجبور شوید بسته اینترنت خود را ارتقا دهید. با این حال، شما همچنین می توانید ببینید که آیا روتر دارای سرویس کیفیت (QoS) است یا خیر.

این سرویس به شما اجازه می دهد راستایاب خود را به طور اتوماتیک مدیریت کرده و مقدار پهنای باند دستگاه های مختلف را تعیینو خدمات مورد نظرتان را دریافت کنید.

4- تقسیمات کواکس را بررسی کنید

اگر شما از اینترنت کابلی استفاده می کنید، این می تواند قدرت سیگنال شما را کاهش داده و منجر به کاهش سرعت اتصال به اینترنت شود. کیفیت تقسیم کننده ها متفاوت هستند. موارد بد و ارزان قیمت می تواند قدرت سیگنال شما را نسبت به موارد باکیفیت تر کاهش دهد. اگر شما در خط کابل خود شکاف را مشاهده کردید، سعی کنید آن ها را قطع کنید تا مشکل اتصال اینترنت تان برطرف شود. اگر سرعت اینترنت بسیار سریع تر شد، مشکل تان را پیدا کرده اید.

5- تغییر سرور DNS

در برخی موارد و در صورتی که سرور DNS پیش فرض ارایه دهنده خدمات اینترنت شما کند باشد، سوئیچینگ سرور DNS می تواند سرعت اتصال شما را به شکل ظاهری افزایش دهد. در ادامه نحوه عملکرد سرور DNS را شرح می دهیم:

هنگامی که شما به یک وب سایت مانند گوگل متصل می شوید، رایانه شما با سرور های DNS خود ارتباط می گیرد و می پرسد: کدام آدرس IP عددی با google.com مرتبط است؟ و پس از دریافت پاسخ، به آن آدرس IP متصل می شود. ممکن است این آدرس چیزی شبیه 216.58.193.78 باشد.

به طور معمول، سرور های DNS شما از طریق ارایه دهندگان خدمات اینترنتی عرضه می شوند. اما اگر آن ها آهسته بارگذاری شوند، می توانید با سوئیچ به مجموعه دیگری از سرور های DNS، سرعت بیشتری را دریافت کنید.

Google Public DNS و OpenDNS، هر دو در این زمینه بسیار محبوب هستند.

6- با ISP تماس بگیرید و مشکل را گزارش کنید

اگر تمام مراحل عیب یابی ذکر شده را اجرا کردید و باز هم نتوانستید مشکل خود را برطرف کنید، باید روش دیگری را انتخاب کنید. ممکن است مشکل از ارایه دهنده سرویس اینترنت شما باشد. به نام مثال، ممکن است خطوط کابل از خانه به ISP یا با برخی از تجهیزات دیگر که در اختیار دارند، مسئله ای ایجاد کند. در این مورد، باید با ارایه دهنده سرویس اینترنت خود تماس بگیرید و مشکل را گزارش کنید.

به یاد داشته باشید که برای دریافت خدمات مناسب هزینه ای را به سرویس دهنده اینترنت خود پرداخت می کنید تا یک اتصال پایدار را دریافت کنید، بنابراین آن ها موظف هستند تا مشکل شما را برطرف کنند.

فقط مطمئن شوید که این مسئله واقعا به آن ها مربوط می شود و هیچ مسئله ای در مورد مسایلی مانند قدرت سیگنال وای فای و یا موارد دیگر وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1080

به "6 روش برای افزایش سرعت اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش برای افزایش سرعت اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید