نیمی از ظرفیت سدهای گلستان خالی است

به گزارش لنجان بلاگ، سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: بیش از 50 درصد ظرفیت سدهای این استان برای ذخیره روان آب های ناشی از باران و جلوگیری از سیل احتمالی خالی از آب است.

نیمی از ظرفیت سدهای گلستان خالی است

به گزارش خبرنگاران سید محسن حسینی روز دوشنبه در بازدید از سد وشمگیر به ایرنا گفت: در حوزه آبریز گرگانرود 3 سد بوستان، گلستان و وشمگیر ساخته شده که با توجه به شرایط آب و هوایی و احتمال بارش زیاد در روزهای اخیر تصمیم گرفته شد با کاهش ظرفیت موجود، امکان ذخیره آب ناشی از بارش روزهای آینده فراهم شود.

وی اضافه نمود: در حال حاضر سد بوستان 16 هزار مترمکعب، سد گلستان 23 میلیون مترمکعب و سد وشمگیر 7 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی برای ذخیره آب باران و جلوگیری از تخریب روان آب ها در پایین دست دارد.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی هواشناسی، حجم باران ناشی از فعالیت سامانه اخیر که دست کم تا سه شنبه ادامه دارد، حداکثر 80 میلی متر خواهد بود که برنامه ریزی برای مهار آن صورت گرفته و جای نگرانی وجود ندارد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به برنامه های تکمیلی برای جلوگیری از بروز سیلاب در این استان گفت: علاوه بر لایروبی رودخانه ها، با رفع مشکل کانال قرنجیک و دیواره حفاظتی یلمه خندان در صورت مواجهه با دبی بارش خارج از پیش بینی می توانیم ضمن مهار سیلاب از ورود روان آب ها به شهر آق قلا جلوگیری کنیم.

در 27 و 28 اسفند 97 بین 74 تا 353 میلی متر باران در شرق گلستان و شهرستان های گالیکش، مینودشت، کلاله و رامیان بارید که پس از سرریز کردن سدهای بوستان و گلستان ابتدا گنبدکاووس را دچار مشکل کرد و در ادامه حجم آب 2 میلیارد و 150 میلیون متر مکعبی، شهرستان های آق قلا و گمیشان را به زیر آب برد و 11 نفر از گلستانی ها را به کام مرگ کشاند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 274

به "نیمی از ظرفیت سدهای گلستان خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از ظرفیت سدهای گلستان خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید