فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!

به گزارش لنجان بلاگ، نام فوتبال ایران در عرصه بین المللی این روز ها رفته رفته کمتر از هر زمان دیگری شنیده می گردد؛ دلیلش البته بیشتر به خاطر مصدومیت هایی است که لژیونر های ایرانی دچارش شده اند و حسابی برایشان همه چیز را به هم ریخته است.

فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!

هنوز ز مان زیادی از روز هایی که نام علی دایی از تیتر روزنامه ها و خبرگزاری های مختلف خارجی نمی افتاد، نمی گذرد. آن موقع، کریستیانو رونالدو با حضور در رقابت های ملی کوشش می کرد هرآن فاصله اش با علی دایی را کمتر کند. این طور بود که هر روز نام علی دایی در رسانه های مختلف جهان مطرح می شد و در کنارش نامی هم از فوتبال ایران به میان می آمد. دایی در آن موقع تبدیل شده بود به جذاب ترین چهره فوتبالی ایران برای رسانه های خارجی. با به اتمام رسیدن بازی های ملی در سطح اروپا و افول کردن تب مقایسه علی دایی با کریستیانو رونالدو رفته رفته نام فوتبال ایران در جهان کمرنگ شد.

خطر فراموشی فوتبال ایران در جهان در سطح اول و فراموشی و انزوایش در فوتبال آسیا در سطح پایین تر، احتیاج به معرفی چهره ای برجسته را بیش از هر زمان دیگری به وجود آورد. البته این موضوع دغدغه اصلی مدیران فوتبالی نبود و به ظاهر هم نیست، ولی با وجود چنین مدیریتی، بازهم با درخشش نصفه ونیمه عده ای لژیونر، اسم فوتبال ایران نیمه جانی گرفت. در رأس همه این اسامی، پیروزیت های دو گل زن اصلی تیم ملی ایران به چشم آمد؛ سردار آزمون و مهدی طارمی. به غیر از این دو، حضور علیرضا بیرانوند، دروازه بان اصلی تیم ملی در فوتبال اروپا و جابه جایی کریم انصاری فرد در کنار موقعیت های نصفه و نیمه ای که علیرضا جهانبخش در برایتون به دست می آورد، مزید بر علت شده بود تا نام فوتبال ایران اگرچه کمرنگ، ولی همچنان زنده بماند.

مصدومیت، اما کاری نموده که همین نام کمرنگ هم در آستانه پاک شدن است. باید ابتدا از علیرضا جهانبخش آغاز کرد؛ بازیکن ملی پوش ایرانی که در برایتون بازی می نماید. خواه یا ناخواه به دلیل جذابیت وافری که لیگ برتر انگلیس دارد، پوشش خبری این لیگ در سراسر جهان در اولویت است. اگرچه در این فصل جهانبخش زیاد در ترکیب اصلی قرار نمی گرفت، ولی در مقایسه با فصل پیش شرایط بهتری پیدا نموده بود و توانست در چند بازی خودی نشان دهد. علیرضا درست در زمانی که آماده جنگیدن برای رسیدن به ترکیب اصلی می شد دوباره مصدوم شد تا در تیمش و در فوتبال انگلیس این روز ها نامی از او به میان نیاید.

شرایط برای سردار آزمون هم به دلیل درگیری با مصدومیت مشابه شد؛ او در اوج قرار داشت و به عنوان یکی از دو مهاجم اصلی زنیت، در فوتبال اروپا در حال درخشیدن بود. با این حال اردوی نیم فصل آن ها در امارات و مصدومیت در یک بازی محبت آمیز، نام سردار آزمون را هم از فهرست فوتبالی های فعال ایران در فوتبال اروپا خط زد. البته با توجه به صندلی سردار او مسئله ای برای مطرح کردن دوباره خود ندارد. احتمالا با ازسرگیری مجدد رقابت های لیگ روسیه، سردار خودش را به سطح مسابقه می رساند و دوباره به هنرنمایی هایش ادامه می دهد. تا محقق شدن این موضوع، اما نباید انتظاری از مطرح شدن نام سردار داشت.

شرایط برای علیرضا بیرانوند، دروازه بان شماره یک ایران هم که غم انگیز و تا حدودی تراژیک شده است. دروازه بان سرشناس پرسپولیس که رفته بود تا شش ماهه فوتبال بلژیک را فتح کند و بعد راهی تیمی معتبر در اروپا گردد، در آنتورپ به بن بست خورد و نیمکت نشین شد. او البته بعد از اتفاقاتی که در باشگاهش رخ داد و دروازه بان اصلی مصدوم شد، تبدیل به مرد شماره یک تیمش در لیگ بلژیک شد، ولی عملکرد سینوسی اش درون دروازه و از آن بدتر، مصدومیتی که تازه اسیرش شده همه چیز را به هم ریخته است. او حالا حضور در لیگ اروپا را هم به دلیل مصدومیت از دست داده و دقیقا در یکی از مهم ترین رویداد های فوتبالی که می توانست نام فوتبال ایران را مطرح کند، غایب است.

یکی، دو مهاجم دیگر ایران که می توانستند در بلژیک و یونان هم سر زبان بیفتند اسیر بدبیاری شده اند؛ کاوه که فرصت درخشش در شارلروا را از دست داده و کریم انصاری فرد که ظاهرا با مربی اش به مشکل برخورده و نتوانسته توانایی هایش در زمین مسابقه را به رخ بکشد. به غیر از این چهره ها و البته با درنظرگرفتن درخشش نسبی سامان قدوس در دسته پایین تر لیگ انگلیس، سایر چهره های شاخص فوتبال ایران مشغول بازی در لیگ قطر هستند که خود این لیگ نیز از لحاظ پوشش رسانه ای چندان حرفی برای گفتن ندارد.

تنها دلخوشی این روز های فوتبال ایران مهدی طارمی است؛ مهاجم تیم پورتو که نه تنها در لیگ پرتغال از طرفداران تیمش دلبری می نماید، بلکه با درخشش در لیگ قهرمانان اروپا توانسته نام فوتبال ایران را زنده نگه دارد. مهدی طارمی همین هفته گذشته درخششی مثال زدنی در لیگ قهرمانان داشت و پیروز شد دروازه یوونتوس را باز کند. پیشرفت مهدی طارمی به حدی بوده که همین حالا نگاه تیم های عظیم تر اروپا را هم به خودش معطوف نموده است.

پس تا زمانی که کریس رونالدو بخواهد دوباره برای پرتغال به میدان برود و دوگانگی اش با علی دایی را مطرح کند، این وظیفه بر دوش مهدی طارمی است که نام ایران را در رسانه های مختلف و از لحاظ فنی زنده نگه دارد.

البته به غیر از مهدی طارمی، این روز ها یک فوتبالیست ایرانی دیگر نیز رسانه های سراسر جهان را درنوردیده است؛ نادر محمدی! این یکی مثل اسمش نادر بوده و آوازه با پرتاب های اوت بی نظیری که انجام می دهد، در جهان پیچیده است. مدافع باشگاه پیکان هر روز سوژه یکی از رسانه های ورزشی است و کار به جایی کشیده که یکی از مربیانی که سابقه همکاری با باشگاه لیورپول را داشته درباره اش اظهارنظر نموده و حتی توصیه هایی هم به او داشته است. نادر محمدی که در فوتبال ایران به اسم منجنیق انسانی معرفی شده، بعد از مهدی طارمی و شاید هم ردیف با او در اخبار رسانه های ورزشی جهان نام ایران را زنده نگه داشته است. فعلا که مصدومیت و البته انتخاب اشتباه تیم از سوی چند چهره فوتبالی ایران، کاری نموده که مهدی طارمی با منجنیق انسانی تنها بمانند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 884

به "فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط منجنیق ماند و مهدی طارمی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید