سرنوشت نامعلوم خانه دکتر قریب

به گزارش لنجان بلاگ، اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی می گوید از عهده هزینه مرمت خانه تاریخی خانه دکتر عبدالعظیم قریب برنمی آید؛ با این شرایط، این خانه تاریخی بزودی واگذار خواهد شد.

سرنوشت نامعلوم خانه دکتر قریب

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلاهای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش لنجان بلاگ، خانه تاریخی دکتر عبدالعظیم قریب در استان مرکزی پس از ثبت ملی، 15 سال در تملک فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دو سال نیز در تملک میراث فرهنگی استان قرار داشت؛ اما این روزها خبرهایی از واگذاری دوباره آن به گوش می رسد.

سید محمد حسینی - مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی - در گفت وگو با لنجان بلاگ از آخرین اخبار مربوط به واگذاری بنای تاریخی خانه دکتر عبدالعظیم قریب، گفت: واگذاری این بنا به وسیله صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی انجام می گردد. اداره کل میراث فرهنگی استان نیز منتظر کارشناسان صندوق احیا هستند تا از نزدیک این بنا را آنالیز نموده و با برآورد هزینه، امکان واگذاری آن را فراهم نمایند.

او با بیان نکته که بر اینکه این اداره کل با واگذاری این بنای تاریخی موافقت نموده است، اضافه نمود: با این وجود کارشناسان صندوق احیا هنوز برای آنالیز این بنای نیامده اند، اما اگر قرار باشد این واگذاری به وسیله صندوق انجام گردد، احتیاج به تفاهم نامه ندارد.

وی تاکید نمود: فقط ساز و کار قانون مند همان صندوق احیا است که بنا را به دهیاری دهستان گرکان واگذار می نماید. پس از واگذاری، این بنا با اعتبار دهیاری آن دهستان و زیر نظر کارشناس میراث فرهنگی استان مرمت و نگهداری می گردد.

خَیّری برای خانه دکتر قریب پیدا نکردیم

بابک شکور - دهیار گرکان، نیز در شرح سرنوشت بنای تاریخی خانه دکتر قریب به لنجان بلاگ گفت: از آنجا که تا امروز از اعتباری که رئیس جمهور در سفر اخیر خود به استان مرکزی برای مسئله فرهنگ در نظر گرفته اند، سهمی برای خانه دکتر قریب اختصاص پیدا ننموده است، در برگزاری جلساتی با میراث فرهنگی استان، تصمیم گرفتیم این خانه تاریخی از تملک میراث فرهنگی به بخش دیگری، مثلا دهیاری دهستان واگذار گردد تا حداقل تا پیش از زمستان با جمع آوری مبالغی مانع تخریب بیشتر آن شویم.

او ادامه داد: البته دهیاری دهستان گَرَکان نیز در حال حاضر بودجه کافی برای مرمت بنا را در اختیار ندارد؛ هرچند که اگر بنا به دهیاری واگذار گردد، بودجه اش به هدف مرمت و نگهداری از این خانه تاریخی، افزایش می یابد.

شکور با اشاره به همکاری خیرین در پذیرش مالکیت بنا، اضافه نمود: بنابر کمبود بودجه فعلی دهیاری، بهتر دیدیم تا پذیرش مالکیت خانه را به افراد خیز هم پیشنهاد دهیم تا آن ها هزینه های مرمت بنا را بر عهده بگیرند. ولی با شرایط اداره کل میراث فرهنگی استان، مبنی بر تملک یافتن 20 تا 25 ساله خیرین بر بنا و اجاره آن با مقدار کمی بها بعد از انجام مرمت ها، به همان افراد، خیری برای سرمایه گذاری در مرمت خانه استاد قریب بصورت اجاره ای پیدا نشد.

دهیار دهستان گرکان اظهار کرد: از آنجا که این ساختمان بنایی ثبت ملی و در مالکیت دولت است، دهیاری می تواند اعتبار بیشتری برای مرمت آن درخواست کند. ولی میراث فرهنگی استان تا از میزان بودجه دهیاری اطلاع نداشته باشد با این واگذاری موافقت نمی نماید. از سوی دیگر مدیریت کل دفتر روستاییِ استانداری استان مرکزی پیش از مالکیت دهیاری بر خانه قریب، نمی تواند بودجه ای را برای آن تخصیص دهد.

شکور با اشاره به شرایط نابسامان این خانه تاریخی در طول سال های گذشته و بی توجهی دستگاه های متولی تاکید نمود: با وجود این صحبت ها، اگر از اعتباری که آقای رئیس جمهور برای موضوع فرهنگ و میراث فرهنگی استان تخصیص داده اند، سهمی برای خانه دکتر قریب در نظر گرفته گردد، باز هم ترجیح می دهیم مرمت این بنا توسط خود میراث فرهنگی انجام گردد.

به گزارش لنجان بلاگ، این بنای قاجاری پس از اضافه شدن به فهرست آثار ملی در سال 78، تا حدود سال 93 تحت تملک اداره کل میراث فرهنگی استان درآمد. مردادماه سال جاری گزارش هایی مبنی بر وضع نابسامان این بنای تاریخی از لنجان بلاگ منتشر شد که به دنبال آن، مدیر اداره کل در استان مرکزی در گفت وگویی با لنجان بلاگ، اعلام نموده بود که مرمت این بنا مستلزم تامین اعتبار این اداره است.

به دنبال سفر رئیس جمهوری به استان مرکزی، مدیران میراثی این استان از او و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور برای مرمت بناهای شاخص این استان بودجه مشخصی تقاضا کردند. حسینی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردگشری این استان در آخرین صحبت هایش با لنجان بلاگ اطلاع داد که هنوز هیچ اعتباری پس از سفر استانی به آن ها ابلاغ نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 103

به "سرنوشت نامعلوم خانه دکتر قریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت نامعلوم خانه دکتر قریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید