درتازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس پبش بینی شد؛ سقوط ایران تا رتبه هفتم فهرست تولیدکنندگان نفت دنیا

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران: مرکز پژوهش های مجلس در تازه ترین گزارش خود، با تحلیل ابعاد آسیب های احتمالی صنعت نفت ایران، ناشی از تداوم تحریم های آمریکا، چشم اندازی خاکستری از صنعت اول کشور ارائه داد.

درتازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس پبش بینی شد؛ سقوط ایران تا رتبه هفتم فهرست تولیدکنندگان نفت دنیا

به گزارش خبرنگاران این مرکز در گزارش خود تنزل جایگاه ایران به رتبه هفتم تولیدکنندگان نفت جهان را مورد تاکید قرار دادهاست. در گزارش مرکز پژوهش های مجلس که برگرفته از گزارش آژانس بین المللی انرژی است تاکید شده به اعتقاد کارشناسان آژانس بین المللی انرژی، ایران در پی تحریم های مختلف اعمال شده و پیامدهای گسترده آن نظیر جذب نشدن سرمایه گذاری خارجی مورجهانز و انتقال تکنولوژی های روز جهان به علت حضور نداشتن شرکت های نفتی تراز اول جهان، در بلندمدت در سطح تولید 5/ 4 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند و قادر به رسیدن یا عبور از رکورد تولید 6 میلیون بشکه در روز خود که در سال1974 میلادی رخ داد، نخواهد بود.

ایران تا پیش از خروج یکجانبه آمریکا از توافق بین المللی برجام در اردیبهشت 97 در جایگاه سومین تولیدکننده بزرگ اوپک قرار داشت. این رتبه پس از بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و پیشی دریافت امارات و کویت، به جایگاه پنجم تنزل پیدا کرده است. طبق آخرین گزارش اوپک، تولید روزانه نفت خام ایران به 9/ 1 میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران در بین 10 تولیدکننده برتر نفت خام جهان واقع شده است. با این حال آن طور که از گزارش مرکز پژوهش های مجلس برمی آید، با ورود تولیدکنندگان تازه نفس همچون کانادا و برزیل، ایران در چشم انداز بیست سال آینده صنعت نفت جهان، به رتبه هفتم در میان 10 کشور بزرگ تولیدکننده نفت اکتفا خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا، عربستان و روسیه مانند آنچه در سال 2018 شاهد بودیم به ترتیب سه کشور دارای بیشترین سطح تولید نفت در سال 2040 خواهند بود. عراق با افزایش سطح تولید نفت به جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت جهان ارتقا خواهد یافت و ایران که در سال 2000 میلادی در رتبه چهارم تولید نفت جهان قرار داشت، در سال 2040 پس از عراق، کانادا و برزیل در رتبه هفتم خواهد ایستاد. در گزارش مرکز پژوهش های مجلس به چشم انداز تولید گاز ایران در افق 2040 نیز پرداخته شده است. طبق این گزارش یافته های جدید نشانگر تنزل جایگاه ایران از تولیدکننده سوم گاز جهان به رتبه چهارم پس از ایالات متحده، روسیه و چین است. همچنین رشد قابل ملاحظه تولید گاز ترکمنستان، عربستان و عراق از دیگر تحولات مهم تاثیرگذار بر آینده صادرات گاز ایران در منطقه و جهان دربلندمدت خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 504

به "درتازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس پبش بینی شد؛ سقوط ایران تا رتبه هفتم فهرست تولیدکنندگان نفت دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درتازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس پبش بینی شد؛ سقوط ایران تا رتبه هفتم فهرست تولیدکنندگان نفت دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید