جدیدترین تزیینات شب یلدا

به گزارش لنجان بلاگ، شب یلدا ما را می برد به موضوع انشاء در دوران دبستان. آنجا که معلم می گوید که درباره شب یلدا بنویسید. بعد تمام خاطرات آن شب بلند مقابل چشم مان قرار می گیرد و نمی دانیم از کدام خنده و از کدام بیت حافظ آغاز کنیم. حالا هم که شب یلدا نزدیک است انشاء، معلم، جمع فامیل، کرسی، انار ها و بیت های حافظ در فکر مان مرور می گردد. البته این احساس مربوط به جوان تر ها نیست و سن و سال دار های فامیل هم همین حس را به شب یلدا با اندک تفاوتی دارند. شاید بهتر باشد در شب یلدای 1400 همین سوال را از بزرگ تر ها بپرسید تا از جشن یلدای دهه های قبل برای شما بگویند.

جدیدترین تزیینات شب یلدا

به گزارش خبرنگاران، آنطور که در اسناد کمیاب و اندک باستان شناسان آمده، قدمت برگزاری جشن یلدا به چند پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. اما اسناد تاریخی می گوید که به شکل رسمی این جشن از 500 سال قبل از میلاد وارد تقویم ما ایرانی ها شده است.

درباره دلیل شکل گیری جشن یلدا هم روایت های متعددی وجود دارد. اولین روایت این است که ایرانیان باستان این شب را به عنوان بلند ترین شب سال و نماد پیروزی روشنایی و نور به ظلمت و تاریکی قلمداد می کردند و شب یلدا را جشن می گرفتند. به اعتقاد آن ها، پس از شب چله یا همان شب یلدا، آرام آرام روز ها طولانی تر می شدند و بر تاریکی غلبه می کردند.

در روایت دوم هم گفته می گردد که در آیین میترائیسم، این شب را نماد تولد مهر و میترا (خورشید) و شروع خلقت می دانند.

اما با این وجود این سنت پس از گذشت هزاران سال هنوز میان ایرانی ها جایگاه ویژه ای دارد. خانواده ها در این شب دور هم جمع می شوند و با تفال بر دیوان حافظ و همراهی سفره خوش رنگ و لعاب ساعات خاطره انگیزی را به ثبت می رسانند.

سفره شب یلدا و چند ترفند ساده برای تزیینات

احتمالا یکی از مجذوب کننده ترین بخش های آیین شب یلدا، سفره خوردنی ها است. اما به شکل معمول آجیل، انار و هنداونه مهم ترین اجزای سفره یلدا را شکل می دهند و دارای معنا و مفهوم هستند. هرچند میوه های پاییزی همانند پرتقال، خرمالو، سیب و گلابی نیز در طول دهه های اخیر به یک پای ثابت سفره تزیینی یلدا بدل شده اند. البته این میوه ها صرفا جنبه تزیینی دارند، نه معنا و مفهوم.

علاوه بر این شما می توانید برای مجذوب کننده تر شدن سفره یلدایی تان میوه خشک را هم اضافه کنید، تا زیبایی سفره تان دو چندان گردد.

اگر بتوانید یک کرسی دست و پا کنید، احتمالا نصف جهت موفقیت تزیین سفره شب یلدا را رفته اید. اگر هم پیدا نکردید، می توانید سماور قدیمی را کنار سفر بگذارید، تا صدای قل قل و عطر چای در استکان کمر باریک در فکر مهمان ها ثبت گردد.

در صورتی که سفره را روی زمین پهن کنید و از یک روکش سنتی بهره ببرید، احساس صمیمت به مهمان ها منتقل می گردد. اگر جای کافی ندارید، نگران نباشید همان روکش سنتی و یا یک گلیم روی میز ناهارخوری می تواند به انتقال احساس صمیمت به مهمان ها یاری کند.

چیدن میوه و آجیل در ظروف بلوری و رنگی به زیبایی سفره یاری می نماید.

علاوه بر این یادتان باشد که شمع و عود می تواند سفره شب یلدای شما را کامل کند.

چگونه میوه های شب یلدا را تزیین کنیم؟

معمولا میوه هایی که بافت چوبی دارند، تزیین آن ها راحت تر است. به همین دلیل می توانید چاقو را بردارید و هنداونه را هدف هنرنمایی تان قرار دهید. اصلا نگران نتیجه نباشید، حتما هنداونه تان شکل و شمایل زیباتری به خود می گیرد.

علاوه بر آن روی میوه هایی همانند پرتقال هم می توان نقش و نگار هایی درآورد، اما پوست این میوه بسیار ظریف است و باید طبق نقشه کارتان را پیش ببرید.

اما اگر نگران هستید که کارتان از آب در نیاید و می خواهید میوه ها را خیلی ساده تزیین کنید، برگ های پاییزی می توانند بزرگ ترین همراه تان در تزیین باشند. اگر چند میوه کاج خشک شده هم پیدا کنید و کنار میوه و برگ های پاییزی بگذارید، احتمالا کوشش ها به زیبایی سفره شب یلدا منجر خواهد شد.

اگر ظروف مسی و فلزی قدیمی دارید، میوه را در آن ظرف ها جای دهید، احتمالا زیبایی سفره و میوه آرایی تان دو چندان می گردد.

جدیدترین تصاویر تزیینات سفره شب یلدا و میوه آرایی شب چله

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1336

به "جدیدترین تزیینات شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین تزیینات شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید