برگزاری دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی در استانبول

به گزارش لنجان بلاگ، دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه دانشجویان دانشگاه استانبول در تابستان سال آینده از سوی دانشگاه تبریز برگزار می گردد.

برگزاری دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی در استانبول

به گزارش لنجان بلاگ به نقل از ایبنا، هیأت دانشگاه تبریز به سرپرستی میررضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز به همراه کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول با محمود آک، رئیس دانشگاه استانبول پیرامون توسعه همکاری های علمی دو دانشگاه ملاقات و گفت وگو کردند.

محمود آک در این ملاقات گفت: دانشگاه استانبول برای تبادل استادان و دانشجویان، پروژه های همکاری مختلفی دارد. تکنوپارک دانشگاه استانبول جزو ده تکنو پارک برتر ترکیه است. با توجه به سطح مقالات علمی دانشگاه های ایران و ترکیه می توانیم هیأت داوری مشترکی برای آنالیز و انتشار مقالات علمی استادان دو کشور تشکیل دهیم.

میررضا مجیدی هم در این ملاقات گفت: دانشگاه تبریز در جمهوری اسلامی ایران از جمله دانشگاه های جامع محسوب می گردد. دانشگاه تبریز دارای 20 دانشکده و 10 مرکز تحقیقاتی است. دانشگاه تبریز بیش از 200 تفاهمنامه همکاری علمی و دانشگاهی با کشورهای مختلف دارد که 80 تفاهمنامه آن با دانشگاه های ترکیه است.

رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: مایلیم همکاری های علمی بیشتری با دانشگاه استانبول داشته باشیم، به همین منظور می توان تبادل دانشجو در زمینه های زبان های (فارسی و ترکی استانبولی) و دیگر رشته ها و همچنین، نشست های علمی مشترک داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تبریز بیشترین مقالات علمی مشترک با کشور همسایه خود ترکیه را منتشر نموده است، گفت: اگر در دیپلماسی علمی قوی باشیم به خصوص با همسایگان خود، حتما زمینه های دیگر روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول نیز در این ملاقات با اشاره به ظرفیت دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران، آمادگی این نمایندگی را برای فراهم آوردن زمینه توسعه همکاری های علمی مشترک میان دانشگاه استانبول با دانشگاه های ایران گفت.

در این ملاقات که علی گوزل یوز، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول حضور داشت، مقرر شد دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه استانبول در تابستان سال آینده از سوی دانشگاه تبریز برنامه ریزی و برگزار گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 215

به "برگزاری دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی در استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی در استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید