بررسی ها نشان می دهد مغز انسان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی، نخاعی تغییر شکل می دهد

به گزارش لنجان بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از euronews آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه با انجام یک مطالعه نو سعی کرده اند به این سوال که پس از مدت ها حضور در فضا چه اتفاقی برای مغز انسان می افتد، پاسخ دهند.

بررسی ها نشان می دهد مغز انسان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی، نخاعی تغییر شکل می دهد

برای پاسخ به این سوال، یک تیم تحقیقاتی بین المللی، 12 فضانورد مرد را مدت کوتاهی پیش و پس از پرواز آنها به ایستگاه فضایی بین المللی مورد مطالعه قرار دادند.

آنها همچنین مغز همین فضانوردان را هفت ماه پس از بازگشت به زمین بررسی کردند. تمامی فضانوردان حاضر در این مطالعه در پروازهای طولانی مدت شرکت کرده بودند، به طوری که به طور میانه 172 روز یا کمی بیش از پنج ماه و نیم را در فضا سپری کرده بودند.

تیم تحقیقاتی بین المللی برای بررسی مغز این فضانوردان از روش تراکتوگرافی متکی به ردیابی فیبر که یک تکنیک بازسازی سه بعدی مغز است، استفاده کردند.

نتایج اولیه این تحقیق نشان می دهد که مغز فضانوردان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی-نخاعی تغییر شکل می دهد. همچنین میزان ماده خاکستری (قسمت بیرونی) و ماده سفید (قسمت درونی) مغز نیز افزایش می یابد.

نتایج این بررسی همچنین حاکیست که جسم پینه ای وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را دارد، تغییر شکل می دهد. در واقع، این بسته بزرگ از رشته های عصبی به دلیل گشادتر شدن بطن های مجاورش با جابجایی بافت های عصبی روبرو می شود.

محققان همچنین متوجه تغییراتی در ارتباطات عصبی بین چندین ناحیه مغز که مختص دستورهای حرکتی است، شده اند. نتایج این مشاهده نشان می دهد که به دلیل این که در شرایط بی وزنی، یک فضانورد باید استراتژی های حرکتی خود را در مقایسه با زمین تغییر دهد، لذا مغز او به اصطلاح دوباره سیم کشی عصبی می شود.

این تحقیق نشان می دهد تغییرات در مغز به سرعت از میان نمی رود.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 9 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1401 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1392

به "بررسی ها نشان می دهد مغز انسان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی، نخاعی تغییر شکل می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی ها نشان می دهد مغز انسان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی، نخاعی تغییر شکل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید