اما و اگرهای نصب مجسمه یک کارگردان ، تک درخت معروف کیارستمی کجاست؟

به گزارش لنجان بلاگ، کارگردان مستند همراه با باد در جدیدترین اظهاراتش از ثبت تک درخت عباس کیارستمی و نصب مجسمه این کارگردان در زیر این درخت خبر داد.

اما و اگرهای نصب مجسمه یک کارگردان ، تک درخت معروف کیارستمی کجاست؟

به گزارش لنجان بلاگ به نقل از ایسنا، تیر ماه امسال بود که مهدی شادی زاده در مراسم رونمایی از فیلمش خبر داد که تک درخت اواخر تیر به یاد عباس کیارستمی ثبت می شود و حالا 6 ماه پس از این اطلاع رسانی دوباره این کارگردان بدون اشاره به اظهارات پیشین خود بیان نمود: قرار است از چند روز آینده احمد عرب بیگی ساخت مجسمه عباس کیارستمی را آغاز کند که ساخت این مجسمه اواخر بهمن تمام می شود و زیر تک درخت نصب خواهد شد. در کنار آن پیشینه تک درخت و بیوگرافی عباس کیارستمی نصب و به نام این کارگردان برجسته ثبت می شود.

مهدی شادی زاده در جدیدترین اظهاراتش گفته است: حدود 2 سال پیش زمانی که مستند همراه با باد را می ساختم به این فکر افتادم تک درختی که در مجموعه عکس های سفید برفی عباس کیارستمی است و همه ما آن را در مجموعه آثار این کارگردان بزرگ دیدیم را ثبت کنم زیرا عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت خیلی عکاسی کرده اما عکسی که در مجموعه سفید برفی بوده دنیای شده است.

وی در ادامه بیان نمود: تک درخت یکی از نمادهای آثار عباس کیارستمی است که در آن زمان تصمیم گرفتم این درخت زیبا را از طریق اداره میراث فرهنگی ثبت کنم زیرا بعد از فوت عباس کیارستمی نمادی از تک درخت در چند کشور دنیا از جمله کالیفرنیا ثبت شده است و مهم ترین سوال این بود که چرا در کشور خودمان آن را به اسم عباس کیارستمی ثبت نمی کنیم.

وی اضافه کرد: در ابتدا فقط به صورت یک جرقه ذهنی بود ولی بعد از مدتی تصمیم قطعی گرفتم. تک درختی که ما در عکس های عباس کیارستمی می بینیم قدمت 500 ساله دارد و در روستای آرو در دماوند قرار گرفته است. در ابتدا خیلی ها اعلام آمادگی و همکاری کردند تا اینکه با شهرام شریفی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند صحبت کردیم. رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند به عنوان مدیر کل هنری این پروژه ما را در تمام مراحل یاری و از هر نظری حمایت کردند.

این عکاس همچنین از ساخت مستندی درباره این پروژه خبر داد و گفت: مستندی درباره تک درخت ساخته می شود که تمام مراحل این پروژه در آن مستند است و با این کار می خواهیم تمام اتفاقات را ثبت کنیم و طی مراسمی با حمایت هنر و تجربه در موزه سینما نمایش داده می شود. عوامل این پروژه عبارتند از: مهدی و علیرضا شادی زاده مدیر پروژه، احمد عرب بیگی مجسمه ساز، سیامک باحجب مدیر کل تولید، ساسان توکل فارسانی عکاس، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی.

اما وقتی در تیر ماه مهدی شادی زاده خبر ثبت تک درخت را داد، هیچ واکنشی مطرح نشد تا اینکه 24 شهریور سعید نجاتی، کارگردان در آیین اختتامیه فصل عباس کیارستمی در پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان اظهار کرد: پیش تر خبر ثبت تک درختی در منطقه دماوند به نام عباس کیارستمی رسانه ای شده بود اما باید اعلام کنم تک درخت کیارستمی که در فیلم خانه دوست کجاست شاهد آن هستیم، در روستای کوکر از توابع گیلان قرار داشته و خبر رسمی ثبت آن در فهرست میراث فرهنگی کشور نیز طی روزهای آینده منتشر می شود.

این صحبت ها در حالی مطرح می شد که به نظر می رسد به یک نکته توجه نشده است، دو درخت در موقعیت های مختلف مورد توجه عباس کیارستمی بوده که یکی بیش از دیگری منبع الهام این کارگردان سرشناس بوده است و از سوی دیگر به نظر می رسد با توجه به شرایط خاص هر درخت، امکان ثبت ملی آن توسط میراث فرهنگی وجود دارد.

چند روز بعدتر بعد از صحبت های سعید نجاتی، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند با تاکید بر این که صحبت های مطرح شده درباره درخت دماوند ربطی به فیلم خانه دوست کجاست ندارد، تاکید داشت که کیارستمی فقط عکاسی هایش را در این جا انجام داده و احتمالا منطقه موجود در گیلان و نقطه ای که درخت در آن جا قرار داشته، فیلم خانه دوست کجاست در آنجا ساخته شده است که البته گفته می شود اکنون آن درخت وجود ندارد.

او همچنین با بیان این که هر اثر برای ثبت ملی احتیاج به یک پشتوانه دارد، مطرح می کرد: می توان با یک اسم مانند کیارستمی 10 درخت را در فهرست آثار ملی ثبت کرد، اما اگر قرار بود همه درخت ها را با نام درخت فیلم خانه دوست کجاست ثبت کنیم، در این کار ابهام وجود داشت که کدام درست است. اما چون درختِ دماوند ربطی به فیلم ندارد، این کار امکان پذیر است.

وی با بیان این که درختِ دماوند، همان درختی است که روی سنگ قبر آقای کیارستمی نیز کشیده شده، گفته بود: می توانند درختِ گیلان را که اکنون وجود خارجی ندارد، بعد از آماده کردن محیط، به عنوان یادبود استفاده نمایند.

شریفی با این وجود با تاکید بر این که هنوز درخت دماوند، در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده و اقداماتِ تکمیلی آن برای ثبت در دست انجام است، گفت: درخت دماوند منبع الهام کیارستمی بوده است و عکس های درخت، توسط دوستان نزدیک و صمیمی آقای کیارستمی مانند ساسان توکلی فارسانی تائید شده است، حتی آقای توکلی نیز شهادت داده و همه عکس ها، مستندات موجود نیز تائید شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 108

به "اما و اگرهای نصب مجسمه یک کارگردان ، تک درخت معروف کیارستمی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای نصب مجسمه یک کارگردان ، تک درخت معروف کیارستمی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید