ورزش و افسردگی: تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان

به گزارش لنجان بلاگ، مطالعات اخیر نشان داده اند که می توان از ورزش برای درمان افسردگی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم بطور خلاصه و مفید به رابطه میان ورزش و افسردگی و نحوه تاثیر آن بر درمان افسردگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

ورزش و افسردگی: تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان

ورزش نه تنها برای سلامت جسم بلکه برای سلامت روح و روان نیز مفید می باشد. تحقیقات زیادی نشان داده اند که ارتباط مثبتی میان ورزش و افسردگی وجود دارد. حتی یک ساعت ورزش در هفته می تواند به شما برای غلبه بر افسردگی کمک کند؛ بنابراین با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چگونه با ورزش می توان بر افسردگی غلبه کرد.

درمان افسردگی با ورزش

آیا شک دارید که با ورزش می توان بر افسردگی غلبه کرد؟ زمانی که انسان افسرده می شود، انجام هر کاری برای وی مشکل خواهد شد. انگار که انسان با کمبود انرژی روبرو شده و نیاز دارد که آن را جیره بندی کند. شاید این طور به نظر برسد که استفاده از ورزش برای درمان افسردگی به نوعی خلاف ذخیره انرژی می باشد؛ اما ورزش شما را جوان و باطراوت کرده و به بهبود افسردگی شما کمک خواهد کرد. ماندن در رختخواب تنها انرژی شما را از بین برده و مانعی برای بهبود شما خواهد بود.

مطالعات پژوهشی درباره ورزش و افسردگی

مطالعات زیادی بر روی مزایا و ارتباط میان ورزش و افسردگی اجرا شده است.

در یک مطالعه، 946 بیمار مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط را تحت درمان یوگا و تمرین های هوازی ملایم یا شدید قرار دادند. از آن ها خواسته شد که سه بار در هفته در این ورزش ها شرکت کنند، اما بیشتر آن ها فقط یک بار در هفته به ورزش پرداختند. پس از 12 هفته، نتایج نشان داد که شدت افسردگی در بیمارانی که به ورزش پرداخته اند به طور چشمگیری کمتر از کسانی شده که ورزش نکرده اند. علاوه بر این، به رغم عدم پایبندی شرکت کنندگان به ادامه حرکات ورزشی، مزایای ورزش در درمان افسردگی تا 12 ماه پس از ارزیابی اولیه، حفظ شده بود.

استفاده از ورزش برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی

یک مطالعه، اثرات ورزش برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی را مورد بررسی قرار داده است. آن ها حدود 22564 فرد سالم در نروژ را برای 9 الی 13 سال تحت نظر قرار داده و در خاتمه تحقیقات، سلامتی آن ها را دوباره مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج نشان داد کسانی که 1 الی 2 ساعت در هفته ورزش کرده اند، میزان احتمال ابتلا به افسردگی در آن ها 44٪ کاهش پیدا کرده است.

درمان افسردگی با ورزش: حتی اگر دارو مصرف می کنید

مصرف دارو برای درمان افسردگی مورد نیاز می باشد. اما متاسفانه گاهی مصرف دارو تنها علائم بیماری را از بین برده، اما افسردگی را به طور کامل درمان نمی کند؛ بنابراین علاوه بر مصرف دارو، راه حل های دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

معمولا 3 الی 5 هفته زمان می برد تا دارو های ضد افسردگی تاثیر خود را بگذارند؛ بنابراین لازم است که در این مدت هر کاری انجام دهید تا خودتان را سرگرم کرده تا بتوانید از این دوره عبور کنید. ورزش از طریق روش های زیر به درمان افسردگی کمک می کند:

  • ورزش باعث رهایی اندورفین ها در بدن شده و این مواد احساس سلامتی، شادی و هیجان را موجب می شوند.
  • ورزش به زندگی ما سر و سامان می دهد. زمانی که افسرده هستید و تمایل دارید که در رختخواب بمانید، این موضوع را در نظر بگیرید که اگرچه ماندن در رختخواب به انسان احساس آرامش می دهد، اما باعث می شود که زمان زیادی نیز برای فکر کردن داشته باشید. در نتیجه افکار منفی به سراغ شما آمده و حال شما را بدتر خواهد کرد؛ بنابراین با ورزش می توانید خود را مشغول نگه داشته و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

دیگر مکانیسم های مقابله ای برای درمان افسردگی

ورزش یکی از روش های مهم برای شکست افسردگی می باشد؛ با اینحال روش های دیگری نیز برای درمان افسردگی وجود دارد، مانند:

  • تغذیه بدن با خوردن غذا های سالم
  • عدم مصرف الکل یا مواد مخدر: به یاد داشته باشید که الکل افسردگی را بدتر کرده و مانع بهبود بیماری می شود.
  • استراحت کافی: به بدن خود اجازه دهید تا خودش را درمان کند.
  • سعی کنید در خانه نمانده و هر روز بیرون بروید.

انتخاب ورزش صحیح برای درمان افسردگی

برای درمان افسردگی با ورزش، شما باید مقدار، مدت زمان و شدت تمرینات را در نظر داشته باشید. تحقیقات نشان داده اند که با 30 دقیقه ورزش در 3 تا 5 روز در هفته، نشانه های افسردگی به طور قابل توجهی بهبود پیدا می کنند. همچنین تحقیقات نشان داده اند که شدت و یا سختی ورزش نیز عاملی مهم در بهبود افسردگی های خفیف تا متوسط می باشد.

اگر تصمیم گرفتید که برای درمان افسردگی خود از ورزش استفاده کنید 3 چیز را مد نظر داشته باشید:

  • برنامه ورزشی خود را از قبل برنامه ریزی کنید.
  • اگر احساس می کنید که یک ساعت یا 30 دقیقه تمرین برای شما سخت و سخت می باشد، خودتان را تحت فشار قرار ندهید. با 10 تا 15 دقیقه تمرین نیز می توان نتایج مثبتی را کسب کرد.
  • کاری را انجام دهید که از آن لذت ببرید. روش های مختلفی برای انجام ورزش وجود دارند. شما می توانید در خارج از منزل دوچرخه سواری کرده و یا پیاده روی کنید. به کلاس های شنا، یوگا و پایکوبی بروید. حتی 20 دقیقه پیاده روی با یک دوست نیز می تواند مفید باشد.

یک الاکلنگ را تصور کنید. زمانی که شما افسرده هستید، اثرات این افسردگی در یک طرف الاکلنگ جمع می شود و شما برای آنکه این الاکلنگ را متعادل کنید، نیاز دارید که طرف دیگر الاکلنگ را با چیز های مثبت پر کنید. ورزش یکی از روش هایی است که به شما کمک خواهد کرد تا تعادل را به زندگی خود برگردانید.

منابع: drmelissawelby.com، www.healthyplace.com

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 804

به "ورزش و افسردگی: تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش و افسردگی: تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید