حضور علی قمصری در کاشمر پس از لغو کنسرتش

به گزارش لنجان بلاگ، تهران (پانا) - پروژه تار ایرانی به همت و ایده علی قمصری و با موضوع تارنوازی، طراحی و در حال انجام است. قمصری در این پروژه به استان ها و شهرهای مختلف کشورمان سفر می نماید و در هر شهر به تارنوازی می پردازد. حاصل هر کدام از این سفرها و اجراها به شکل تصویری ضبط و منتشر می گردد.

حضور علی قمصری در کاشمر پس از لغو کنسرتش

به گزارش روابط عمومی پروژه تار ایرانی، قمصری در این سفرها نگاهی ویژه به موسیقی منطقه ها مختلف دارد. یعنی آثاری که برای اجرا انتخاب می نماید، معمولا براساس ملودی های معروفِ آن منطقه است.

پنجاه و هفتمین گامِ تار ایرانی به اجرای کاشمر اختصاص دارد. قمصری در کاشمر با استاد حسن عابدینی همنوازی کرد و با دوستدارن موسیقی در کاشمر هم ملاقات داشت.

علی قمصری و استاد حسن عابدینی در همنوازی شان قطعه مَندُسین را نواختند.

علی قمصری درباره این اجرا نوشته است:

خبر لغو اجرای کاشمر به وسیله مسئولان، می توانست ناامیدی در دل هنردوستان آن شهر ایجاد کند. تصمیم گرفتم به شهر بروم و افتخار ضبط با استاد عابدینی، پیشکسوت موسیقی و ملاقات با هنرمندان کاشمر را از دست ندهم. درهای بسته شهر، به باز شدن درهای یک شهرک صنعتی خارج از کاشمر و استقبال غافلگیرنماینده هنرمندان و کارکنان محترم انجامید. در یک کارخانه به نام نیلبرگ که بوی هنر می داد اجرای هنرمندان کاشمر را به دیدن نشستیم، تمرین کردیم و سپس برای ضبط به شهر رفتیم. قبل از ورود به آنجا با خود می گفتم موسیقی از شهر به شهرک صنعتی تبعید شد. اما پس از ورود به آن کارخانه متوجه شدم که اتفاقا باید از مسئولان تشکر کرد که با بی مهریشان باعث آشنایی من با این پرسنل باشخصیت و هنردوست شدند.

در اجرای آهنگ مَندُسین حمیدرضا یوسفی با نواختنِ پرکاشن و امیر خدیور و محمد مختاری هم با دوتارنوازی حضور دارند.

مَندُسین

در قدیم ناف بچه ها به نام هم بریده می شد. این طور نبود که بعدها بگویند ما این دختر را به پسر فلانی نمی دهیم. در حکایت خراسانی، فاطمه به نام مَندُسین به جهان آمده. پسرعموهای مندسین که رقیبش بودند او را به بازی گُوگَلَه دعوت می نمایند. پسر عموی مندسین می آید و می گوید، ماه چه نوری دارد امشب. تفنگت را بده که می خواهم ماه را تیر کنم(به ماه شلیک کنم). مندسین تفنگ برنو را خالی می نماید و به پسر عمویش می دهد. پسر عمو هم یک گلوله از جیبش توی تفنگ می گذارد و به سینه مندسین می زند. بعد می گوید: ماهی که گفتم این است! مندسین روی اسبش سوار می گردد و خودش را به مادر می رساند. وقتی جنازه مندسین به مادر می رسد، خواهر مندسین یک طرف می نشیند و مادرش طرف دیگر و می خواند: صدبار گفتوم مادر مرو/ ننه یْ همرایْ قومای کافر مرو/ پسر عمویِ کافرت ننه / گُلّهَ زِده ور جگرت / اَرمون از قدّ سوْرت / ننهً مادر.

پیش از این قرار بود که علی قمصری در تاریخ آدینه 14 بهمن 1400 در شهر کاشمر اجرایی برای عموم داشته باشد که این اجرا با وجود دریافت مجوزهای لازم، از سوی مسئولان کاشمر لغو شد.

علی قمصری در قالب پروژه تار ایرانی تا کنون به شهرهایی مانند قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خرم آباد، بروجرد، سنندج، صحنه، کنگاور، قوچان، گرگان، خوزستان، تربت جام، شهرکرد، مشهد، نیشابور، توس، بجنورد، مهاباد، شوشتر، بندرعباس، قم، کرمان، جلفا، قشم، رفسنجان، میبد، بابل، بم، یزد، رشت، ساری و بهشهر سفر نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1257

به "حضور علی قمصری در کاشمر پس از لغو کنسرتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور علی قمصری در کاشمر پس از لغو کنسرتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید