یک هزاره ای فرماندار طالبان شد

به گزارش لنجان بلاگ، گروه طالبان در افغانستان مهدی مجاهد از هزاره های این کشور را به عنوان فرماندار شهرستان بلخاب استان سرپل در شمال این کشور تعیین کردند.

یک هزاره ای فرماندار طالبان شد

منابع خبری افغانستان گزارش دادند که گروه طالبان هفته گذشته یک گفت وگوی رادیویی با شخصی به نام مولوی مهدی مجاهد، تنها فرمانده هزاره این گروه انجام داده که واکنش های گوناگونی را برانگیخته است.

برای نخستین بار، مردم افغانستان شنیدند که یک شهروند هزاره شیعه افغانستان زیر پرچم سفید طالبان سلاح برداشته و علیه دولت مرکزی و آمریکا می جنگد. طالبان از اقوام تاجیک و ازبک هم در رده های بالایی فرماندهانی دارند اما گفت وگوی مهدی مجاهد برای افغان ها غافلگیر کننده بود زیرا وی نخستین هزاره ای بود که به عنوان فرماندار طالبان سخن گفت.

ملا مهدی در این گفت وگو به عنوان فرماندار شهرستان بلخاب استان سرپل صحبت می کند و طالبان پیش از گفت وگو او را با تاکید هزاره و شیعه معرفی می کند.

مهدی مجاهد از انگشت شمار شهروندان هزاره افغانستان است که به طالبان پیوسته اند. او برخلاف سایر اعضای طالبان، در مدارس دینی دیوبندی درس نخوانده است.

مجاهد از روستای تهیدست هوش در شهرستان بلخاب استان سرپل است و اوایل زندگی خود را در فقر و نداری سپری کرد و از بیکاری رنج می برد.

وی 10 سال پیش به جرم آدم ربایی به 14 سال زندان محکوم شد، اما پس از 7 سال باقی مدت زندان او بخشیده و آزاد شد.

مجاهد پس از آزادی از زندان در پی انتقام گیری برآمد اما با پادرمیانی محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که در شهرستان بلخاب نفوذ زیادی دارد، آشتی کردند.

اما این تلاش سودی نداشت، مهدی این بار کوشید رابطه خود را با رهبران سیاسی کابل نشین گسترش داده و برای تامین منافع اقتصادی، بر معادن زغال سنگ محلی که از بزرگترین معادن کشور است، دست یابد.

وی برای رسیدن به این هدف با افراد گروه طالبان در استان سرپل نیز رابطه برقرار کرد و از آن ها سلاح و مهمات گرفت و برای آن ها سربازگیری می کرد.

در یک درگیری بین مهدی و نیروهای دولتی در سال 1397 مدیر امنیت ملی شهرستان بلخاب با شش تن از افرادش کشته شدند و در این درگیری هشت تن از افراد مهدی نیز جان باختند.

این درگیری و کشته شدن نیروهای دولتی، مجاهد را به اجبار در صفوف طالبان قرار داد و راه برگشت به دولت را از وی گرفت.

اما وی در سخنانش با گزارشگر طالبان، بدون اشاره به سابقه جرایم و محکومیت و زندان، درباره دلایل پیوستن به گروه طالبان می گوید: علت های متعددی دارد که به امارت اسلامی پیوستم.

مجاهد می افزاید به خاطر مخالفت با آمریکا و حمله آن ها به افغانستان و برای دفاع از آزادی خود با طالبان همراه شده است.

طالبان همواره به دشمنی با شیعیان افغانستان از جمله هزاره ها متهم بوده و کشتن عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان که در بین هزاره های این کشور از احترام زیادی برخوردار است و لقب شهید وحدت ملی را دارد، به دست آن ها اجرا شده است.

ملا فاضل از رهبران قدرتمند طالبان و عضو دفتر سیاسی قطر نیز در روزهای اخیر در باره داعش گفته بود آن ها (داعش) مبارزه علیه دولت اشرف غنی و آمریکایی ها را جهاد محسوب نمی کنند و به جای آن، جنگ علیه جوانان و علما را جهاد می دانند، که اشاره وی به طالبان است.

فاضل می گوید که داعش از کشته شدن یک طالب و به شهادت رساندن آن ها خوشحال می شوند و از خداوند تشکر می کنند که یک کافر را کشته اند.

به گفته این عضو بلندپایه طالبان، داعشی ها از کشتن یک کافر یا شیعه هزاره یا هر شخص دیگری خوشحال نمی شوند.

این سخنان مولوی فاضل نشان می دهد که طالبان از هزاره ها کینه عمیق در دل دارند و استفاده از افرادی مانند مهدی مجاهد که به دلیل جرایم جنایی با طالبان پیوسته، باعث نخواهد شد که این دشمنی ها سرانجام یابد.

اکنون باور بر این است که طالبان با استفاده از مهدی مجاهد می کوشند فاصله خود را با شیعیان افغانستان کاهش داده و خود را گروهی فراگیر نشان دهند.

اما مشکل به نظر می رسد که این تلاش های طالبان نتیجه دهد و بتواند حمایت هزاره های افغانستان را جلب کند زیرا آن ها خود نیز به سرانجام دشمنی با هزاره های افغانستان باور ندارند.،ایزنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 485

به "یک هزاره ای فرماندار طالبان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک هزاره ای فرماندار طالبان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید