چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

به گزارش لنجان بلاگ، در بحبوحه مناقشات میان کانادا و چین بر سر بازداشت یکی از مدیران شرکت هواوی چین به درخواست آمریکا، یکی از دیپلمات های سابق کانادا در پکن بازداشت شد.

چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

اگر علاقمند به سفر با بهترین سفر کانادا ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

رالف گودل، وزیر امنیت عمومی کانادا این بازداشت را تایید کرد و گفت : کانادا از این مساله بسیار نگران است.

کوریگ به عنوان مشاور شمال شرق آسیا مستقر در هنگ کنگ برای گروه بین المللی بحران مشغول به کار است.

این گروه گفت: مایکل کوریگ که قبلا به عنوان یکی از دیپلمات های کانادا در چین و کشورهای دیگر فعالیت نموده بود، دوشنبه شب در جریان یکی از سفرهای معمول و

راب اقتصادی، رییس این سازمان غیر دولتی، گفت : مسئولان کنسولگری کانادا در چین هنوز نتوانسته اند با کوریگ ارتباط برقرار نمایند.

وی اضافه کرد: من فکر می کنم کوریگ به دلایل شخصی در زمان بازداشتش در پکن بوده و قطعا هیچ هدف غیر قانونی یا هیچ دلیلی برای لطمه وارد کردن به امنیت ملی چین نداشته است.

اقتصادی در ادامه گفت : فکر نمی کنم کوریگ به هیچ دلیلی خطرناک احساس گردد. او عاشق چین بود و به همین خاطر بود که تصمیم گرفت از وزارت امور خارجه کانادا جدا گردد تا بتواند مدتی در چین بماند.

این گروه مستقر در بروکسل، گفت : ما هنوز هیچ اطلاعاتی از کوریگ از زمان بازداشتش دریافت ننموده ایم.

این بازداشت پس از آن صورت گرفت که چین به کانادا نسبت به پیامدهای بازداشت اخیر منگ وانژو، مدیر شرکت هواوی در فرودگاه ونکوور هشدار داده بود. یکی از قضات کانادا روز سه شنبه برای منگ قرار وثیقه صادر و او را آزاد کرد، در حالی که این مدیر هوآوی باید منتظر استرداد احتاقتصادی اش به آمریکا بماند.

گودل در پاسخ به سوالی درباره کوریگ، گفت : ما به شدت نگران هستیم. بدون شک یکی از شهروندان کانادایی در شرایط دشواری در چین به سر می برد. ما از هیچ تلاشی برای حفظ امنیت او فرو گذار نیستیم.

گودل اضافه کرد: هنوز هیچ نشانه واضح و شفافی از این که این مساله ربطی به بازداشت منگ داشته، وجود ندارد.

با این حال گی سن ژاک ، یکی دیگر از سفرای سابق کانادا در چین، گفت : شکی ندارم که کوریگ به خاطر بازگشت مدیر هواوی بازداشت شده است.

وی اضافه کرد: در چین هیچ مساله تصادفی و یا همزمانی بی دلیلی وجود ندارد. متاسفانه کانادا در وسط یک مناقشه میان آمریکا و چین گیر افتاده است. از آن جایی که چین نمی تواند به آمریکا ضربه ای وارد کند، هدف بعدی یعنی کانادا را هدف قرار داده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کاناد، گفت : دولت کانادا در دوره این بازداشت با مقامات چینی ارتباط برقرار نموده است. ما به طور جدی به این پرونده رسیدگی می کنیم.

گروه بین المللی بحران، گفت : کوریگ از فوریه سال 2017 میلادی یکی از کارشناسان تمام وقت این سازمان بوده است. کوریگ پیش تر به عنوان یکی از دیپلمات های کانادا در پکن، هنگ کنگ و همچنین در سازمان ملل خدمت نموده بود.

سن ژاک گفت : کوریگ، در زمانی که برای سفارت کانادا در چین کار می کرد، فعالیت های سیاسی متعدد و عمیقی داشت. این اقدامات شامل سفر و مصاحبه با مخالفان نیز می شد. در چین خط فاصله بسیار باریکی میان جاسوسی و گزارشگری سیاسی وجود دارد.

باب رائل، رهبر سابق حزب لیبرال کانادا، گفت : کاملا معین است که چرا کوریگ بازداشت شده است. به این یک سرکوب و یک اقدام تلافی جویانه می گویند.

منبع: خبر فوری
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 190

به "چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید