چه خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؟

به گزارش لنجان بلاگ، با وجود اینکه همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند بازنشستگان کشوری در حال اجراست اما، بازنشستگان تامین اجتماعی کمترین حقوق را نسبت به دیگران دریافت می نمایند. این موضوع اعتراض آنها را در پی داشته است، بازنشستگان تامین اجتماعی می گویند همسان سازی دردی از آنها دوا نکرده است.

چه خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؟

به گزارش خبرنگاران، پس از سال ها انتظار برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، هیئت وزیران در 18 تیرماه امسال اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند و قرار شد از مردادماه سال 99 حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب متناسب سازی واریز گردد.

از آن تاریخ به مرور این مصوبه به اجرا درآمد و از مهر ماه به بعد هم حقوق حدود 90 درصد بازنشستگان همسان سازی شد. اما همسان سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی خیلی دلچسب نبود. افزایش شدید قیمت ها و شرایط مالی کشور باعث شد که دریافتی آنها کفاف زندگی شان را ندهد. درحال حاضر با اجرای متناسب سازی و افزایش بن خواربار و مسکن یک بازنشسته با 30 سال سابقه تنها 2 میلیون و 800 هزار تومان می گیرد که بسیار اندک است.

دلایل این شرایط هم روشن است صندوق های بیمه هر کدام مستقل هستند و حق بیمه ای را از بیمه شدگان دریافت می نمایند و متناسب با آن خدمات ارائه می دهند، حق بیمه دریافتی تمامی صندوق های بیمه ای یکسان نیست و بعضی از صندوق های بیمه ای 24 درصد، بعضی 27 درصد و ... حق بیمه دریافت می نمایند، پس طبیعی است که خدمات متفاوت ارائه دهند.

بخوانید ...

هزینه زندگی هر خانوار ایرانی به 10 میلیون تومان رسید

جزییات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در سال 99

تحمل کارگر ان مدت هاست تمام شده

تغییر فرمول برای بازنشستگان مشاغل سخت

بیشترین اعتراض مربوط به بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور بود. آنها از فرمول همسان سازی حقوق خود رضایت نداشتند. اعتراض های آنها جواب داد و فرمول همسان سازی مشاغل سخت تغییر کرد.

در همین رابطه علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران درباره احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار کرد: احکام متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اصلاح شد و در حقوق آذر ماه آنها اجرا می گردد.

او با اشاره به اینکه بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور با فرمول جدیدی که طراحی شده است حقوق دریافت می نمایند، اضافه کرد: این گروه از بازنشستگان با روش متناسب سازی حقوقشان اعتراض داشتند و فرمولی که طراحی شد این مشکل را حل خواهد نمود.

او با بیان اینکه امکان افزایش حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور با احتساب رقم متناسب سازی وجود دارد، گفت: اگر افزایشی در حقوق این گروه از بازنشستگان وجود داشته باشد، مابه التفاوت این چند ماه به حسابشان واریز می گردد.

دهقان کیا با اشاره به اینکه رقمی که بر حقوق بازنشستگان سخت و زیان آور اضافه نموده شده بر روی حقوق پایه محاسبه می گردد، گفت: در واقع حقوق پایه این گروه از بازنشستگان افزایش می یابد.

افزایش حقوق بازنشستگان در گرو تشکیل جلسه شورای عالی کار

اما درباره افزایشحقوق دیگر بازنشستگان تامین اجتماعی تصمیم ویژه ای اتخاذ نشده است. برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فقط یک راه مانده آن هم آن هم افزایش دستمزد کارگران است، چراکه براساس ماده 111 قانون تامین اجتماعی حداقل مزد مصوب شده در شورای عالی کار مبنای پرداخت حقوق به بازنشستگان است درواقع هرچه قدر یک کارگر حداقل بگیر دریافت کند، یک بازنشسته حداقل بگیر همان مبلغ را دریافت خواهد نمود.

تغییر دستمزد کارگران نیز در گروه تصمیم شورای عالی کار است، علی دهقان کیا در این باره گفت: افزایش دستمزد کارگران همواره سالی یکبار رخ داده است و هیچ گاه حقوق کارگران دوبار در سال افزایش پیدا ننموده است.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران اضافه کرد: امسال به دلیل افزایش بیش از حد اندازه تورم نسبت به سنوات گذشته و با توجه به اینکه سبد هزینه خانوار قشر حقوق بگیر دو برابر شده است درخواست بازنگری در دستمزد کارگران و تشکیل جلسه شورای عالی کار داشتیم.

اما هیچ خبری از تشکیل جلسه شورای عالی کار نیست.

اولیا علی بیگی رئیس کانون هماهنگی شورا های اسلامی کار کشور در این باره گفت: نماینده کارگران در شورای عالی کار نامه ای مکتوب به دبیرخانه این شورا ارسال کردند و درخواست بازنگری حقوق کارگران را در نیمه دوم سال داشتند چرا که زندگی برای کارگران با این شرایط معیشت، با مشقت و دشواری روبرو شده است.

رئیس کانون هماهنگی شورا های اسلامی کار کشور ادامه داد: هنوز با گذشت دو هفته از ارسال نامه مکتوب نمایندگان کارگران به دبیرخانه شورای عالی کار، از سوی معاونت روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هیچ جوابی دریافت ننموده ایم.

او بیان نمود: رئیس سازمان بازرسی کل کشور، چند ماه گذشته اعلام نموده بود که نیمه دوم امسال مجدد دستمزد کارگران مورد بازنگری قرار می گیرد، اما در همان زمان محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان نمود که مزد 99 بسته شد.

شواهد و قراین نشان می دهد که قرار نیست در این باره تصمیمی گرفته گردد. احتمالا بازنشستگان تامین اجتماعی باید منتظر انتها سال باشند مگر اینکه اتفاق دیگری بیافتد و اراده جدی در این رابطه ایجاد گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 675

به "چه خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید