چند دقیقه در کنار فرد مبتلا باشیم کرونا می گیریم؟

به گزارش لنجان بلاگ، کارشناس گسترش و بیماری های ستاد مرکز بهداشت مهاباد گفت: تنها 5 دقیقه صحبت کردن نزدیک با فرد مبتلا می تواند شما را بیمار کند و به کرونا مبتلا شوید.

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا باشیم کرونا می گیریم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عبدالله نژاد کارشناس گسترش و بیماری های ستاد مرکز بهداشت مهاباد گفت: 5 دقیقه صحبت، یا حدود 50 دقیقه قرار دریافت در یک مکان بسته با فرد مبتلا به بیماری کرونا خطر بیمار شدن را در افراد سالم به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

این مقام مسئول در مهاباد افزود: همانطور که تا به امروز گفته شده است یکی از راه های انتقال کووید 19 تنفس است، ذرات ویروس از بدن فرد بیمار با عطسه و سرفه خارج می شود و با قرار دریافت بر روی سطوح می تواند عاملی برای انتقال ویروس کرونا به دیگر افراد سالم باشد.

کارشناس گسترش و بیماری های ستاد مرکز بهداشت مهاباد اذعان کرد: همچنین براساس مطالعات اجرا شده روی ویروس مرس و سارس، تخمین زده می شود هزار ذره ویروسی برای ایجاد عفونت لازم است. یک سرفه حدود 3 هزار قطره رها می کند و قطره ها با سرعت حدود 80 کیلومتر در ساعت می توانند حرکت کنند.

عبدالله نژاد افزود: اغلب قطره ها سنگین هستند و در هوا نمی مانند، اما برخی از قطره ها در هوا باقی می مانند و می توانند در چند ثانیه طول یک اتاق را بپیمایند. هر عطسه حدود 30 هزار قطره رها می کند و قطره ها تا 321 کیلومتر در ساعت می توانند پیمایش کنند.

او شرح داد: در قطرات سرفه فرد مبتلا به بیماری کرونا 200 میلیون ذره ویروسی وجود دارد، بنابراین اگر فرد سالمی نزدیک بیمار باشد و بیمار مبتلا مستقیما به سمت او عطسه یا سرفه کند احتمال خیلی زیادی دارد که هزار ذره ویروس را استنشاق کند و به بیماری مبتلا شود.

کارشناس گسترش و بیماری های ستاد مرکز بهداشت مهاباد گفت: ممکن است فردی سالم به صورت مستقیم در معرض عطسه یا سرفه فرد بیمار قرار نگرفته باشد، اما این احتمال وجود دارد برخی از قطرات کوچک ویروس مدت زمان بسیار کمی در هوا معلق بمانند و فردی چند دقیقه بعد از عطسه یا سرفه وارد اتاق شود و هوای اتاق را استنشاق کند و به بیماری مبتلا شود.

همه گیری ویروس کرونا در جهان همچنان ادامه دارد و دولت ها هنوز پیروز به مهار و کنترل شیوع بیماری در جامعه نشده اند. تنها امید دانشمندان این است که بتوانند با شناسایی رفتار ویروس و آگاه سازی مردم نسبت به آن، زنجیره شیوع در جامعه را قطع کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 632

به "چند دقیقه در کنار فرد مبتلا باشیم کرونا می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند دقیقه در کنار فرد مبتلا باشیم کرونا می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید