هشدار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار نسبت به وقوع جنگ داخلی مردم با خونتا

به گزارش لنجان بلاگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار نسبت به وقوع جنگ داخلی احتمالی در این کشور هشدار داد و گفت: مردم خودشان را در برابر خونتای نظامی مسلح می کنند و اعتراضات از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر کرده است.

هشدار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار نسبت به وقوع جنگ داخلی مردم با خونتا

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کریستین شرانر برگنر، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار همچنین اعلام نمود که مردم از سلاح دست ساز علیه خونتا استفاده می کنند و از سوی گروه های مسلح قومی نیز آموزش لازم را می بینند.

وی در یک نشست خبری مجازی در سازمان ملل گفت: مردم میانمار دارند آموزش دفاع شخصی می بینند چون از حملات ارتش خسته و نگران هستند.

کودتای میانمار اول فوریه سال جاری میلادی به وقوع پیوست و در پی آن دولت مدنی آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه این کشور سرنگون شد.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار همچنین گفت: یک جنگ داخلی احتمال دارد که در میانمار به وقوع بپیوندد و به خاطر همین است که در سه هفته گذشته در تایلند درباره شرایط میانمار با طرف های کلیدی ایده آغاز مصاحبه درباره شرایط میانمار را مطرح کرده ایم؛ گروه های مسلح قومی، احزاب سیاسی، اعضای جامعه مدنی و کمیته های مختلف و ارتش به همراه گروه های کوچک از جامعه بین الملل در این نشست ها حضور داشته اند.

وی ادامه داد: تعیین است که رسیدن به یک نقطه نظر مشترک آسان نیست اما من تلاش خودم را برای اجتناب از درگیری بیشتر و وقوع جنگ داخلی تا آخرین لحظه ادامه می دهم. ما نگران شرایط میانمار هستیم و از تمامی مردم می خواهیم تا بگذارند کشورشان به حالت عادی برشود.

شرانر برگنر با اعلام اینکه شرایط میانمار بسیار بد است، اعلام نمود: تا به امروز بیش از 800 تن کشته شده اند، بیش از 5300 تن دستگیر شده و برای بیش از 1800 تن دیگر نیز از سوی ارتش میانمار پیگرد صادر شده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار به گزارش های تایید نشده درباره مرگ ها، زخمی ها و خسارات به خانه ها و املاک غیرنظامیان در استان میندات در غرب این کشور اشاره کرد که خونتا در آن حکومت نظامی وضع کرده است و علت آن را مقاومت مسلحانه در مقابل حکومت ارتش دانسته است.

وی همچنین به گزارش های جدیدی درباره افزایش درگیری ها در استان کایا در شرق میانمار و همچنین استان شان در جنوب این کشور اشاره کرد و تلاش های ارتش را برای ممنوع کردن حزب لیگ ملی برای دموکراسی آنگ سان سوچی غیرقابل قبول دانست و گفت: تا وقتی که مردم هستند، این حزب هم هست. امیدوارم که این حزب بتواند جان سالم به در ببرد چرا که این خواسته مردم است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار همچنین در حاشیه نشست ماه گذشته میلادی با حضور کشورهای آ.سه.آن با فرمانده نظامی خونتا نیز دیدار داشت.

وی همچنین تاکید کرد که سازمان ملل تلاش می کند تا خشونت ها را در میانمار که با کودتای نظامی در این کشور آغاز شده است، متوقف کند و ادامه داد: واقعا جای ناراحتی است که مردم باید از سلاح استفاده کنند. شهروندان محلی یک نیروی دفاع مردمی را با همکاری دولت وحدت ملی میانمار که با اعضای سابق و مخالفان تشکیل شده، ایجاد کرده اند که باید تلاش کند بر اساس یک ساختار فرماندهی واحد عمل کند. مردم نیز بیش از آنکه حالت دفاعی داشته باشند حالت تهاجمی دارند.

شرانر برگنر اضافه نمود: هروز و از همه جای میانمار صدای انفجار شنیده می شود و مردم هراسان هستند. گروه های مسلح قومی به من در نشست اخیر گفتند که از مردم حمایت می کنند و حالا یک دشمن مشترک دارند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1049

به "هشدار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار نسبت به وقوع جنگ داخلی مردم با خونتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور میانمار نسبت به وقوع جنگ داخلی مردم با خونتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید