عراقچی: سفیر انگلیس مجددا بازمی شود، برخورد بسیار تندی با او صورت گرفت

به گزارش لنجان بلاگ، معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه برخورد بسیار تندی با سفیر انگلیس در تهران صورت گرفت، گفت که انگلیس سفیرش را عوض نکرده و او مجددا به تهران بازمی شود.

عراقچی: سفیر انگلیس مجددا بازمی شود، برخورد بسیار تندی با او صورت گرفت

به گزارش گروه سیاسی لنجان بلاگ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز (دوشنبه) پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع لنجان بلاگ درباره برخورد با راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران در پی حضورش در تجمعی غیرقانونی در تهران مطرح نمود: سفیر را احضار و برخورد بسیار تندی با وی صورت گرفت و بعد از آن وزارت خارجه بیانیه داد و در سطر آخر بیانیه تاکید کردیم که اگر چنین اقدامی تکرار شود، دیگر فقط به احضار بسنده نخواهیم کرد.

عراقچی اضافه نمود: فکر می کنم پیغام روشنی به طرف انگلیسی در قبال این اقدام نامتعارف داده شد.

وی همچنین درباره تغییر سفیر کنونی انگلیس اعلام نمود: انگلستان هنوز سفیرش را عوض ننموده و ایشان از کشور خارج شده، بنابر دلایلی که خودشان می دانند و مجددا هم برخواهد گشت.

به گزارش فارس، حضور راب مک ایر سفیر انگلیس در تجمعی غیرقانونی مقابل دانشگاه امیرکبیر در روز شنبه 21 دی ماه به دلیل نامعین بودن هویتش، به دستگیری 15 دقیقه ای او منجر و بلافاصله بعد از معین شدن هویتش آزاد شد. این اقدام خلاف شئونات دیپلماتیک سفیر، مورد اعتراض مردم، مسئولان و نمایندگان مجلس نهاده شد و تجمعی اعتراض آمیز نیز یک روز بعد (22 دی ماه) مقابل سفارت انگلیس در تهران برگزار گردید و عصر همان روز هم منجر به احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه شد و اعتراض شدید ایران نسبت به رفتار وی به او و دولتش ابلاغ شد و دو روز بعد نیز سفیر انگلیس به لندن بازگشت. یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این باره گفت که راب مک ایر برای پاره ای مشورت ها به لندن آمده و به تهران باز می شود.

انگلیس همچنین اقدام به احضار حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس کرد که وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به این اقدامات، بیانیه ای شدید الحن صادر و گفت که اگر این گونه اقدامات از سوی سفیر انگلیس مجددا صورت گیرد، ایران دیگر فقط به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد. (اینجا بخوانید)

* جزییات نشست کمیسیون امنیت ملی

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره نشست کمیسیون امنیت ملی اعلام کرد: در این نشست بحث بسیار جدی درباره ماجرای حضور سفیر انگلیس در یک تجمع غیرقانونی صورت گرفت، بحث ها از دستگاه ها و ارگان های مختلف مطرح شد و نیروی انتظامی که سفیر انگلیس را به عنوان یک فرد خارجی در این تجمع دستگیر نموده بود، گزارش این موضوع را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه نمود: وزارت امور خارجه نیز در این زمینه گزارش های لازم را ارائه نموده است.

عراقچی مطرح نمود: سفیر انگلیس به عنوان یک فرد خارجی در تجمع غیرقانونی دستگیر شده بود و نیروی انتظامی پس از این اقدام با وزارت امور خارجه تماس گرفت و بعد از احراز هویت، سفیر انگلیس بلافاصله آزاد شد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه نمود: پشت صحنه این مسئله و احتمالاتی هم که وجود داشت آنالیز شد و وزارت امور خارجه گزارش کاملی را از اقداماتی که انجام داده است، ارائه کرد.

وی با بیان اینکه سفیر انگلیس در تهران، بلافاصله از سوی وزارت امور خارجه احضار و بیانیه ای نیز از سوی وزارت خارجه صادر شد، گفت: گزارش مرحله دوم احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه و هشدار های ما به سفیر انگلیس در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 93

به "عراقچی: سفیر انگلیس مجددا بازمی شود، برخورد بسیار تندی با او صورت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: سفیر انگلیس مجددا بازمی شود، برخورد بسیار تندی با او صورت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید