رسانه های لبنانی: کابینه حسان دیاب به زودی معرفی می گردد

به گزارش لنجان بلاگ، رسانه های لبنانی از توافق میان گروه های سیاسی لبنان بر سر توزیع پست های کلیدی وزارتی در ترکیب کابینه جدید لبنان خبر دادند.

رسانه های لبنانی: کابینه حسان دیاب به زودی معرفی می گردد

به گزارش گروه بین الملل لنجان بلاگ، شبکه المیادین از توافق میان گروه های سیاسی لبنان بر سر توزیع پست های کلیدی وزارتی در کابینه پیش روی لبنان اطلاع داد.

این شبکه خبری به نقل از منابع کابینه لبنان گفت توافق نهایی درباره ساختار دولت روز پنجشنبه حاصل می گردد و انتظار می رود که روز آدینه ترکیب کابینه جدید لبنان اعلام گردد.

پست های وزارتی کلیدی چهار گانه در لبنان شامل (وزارت کشور، امور خارجه، دفاع و امور اقتصادی) است.

پایگاه خبری النشره لبنان هم گفت: احتمالا حسان دیاب مامور تشکیل کابینه لبنان فردا به ملاقات نبیه بری رئیس مجلس این کشور می رود تا حالا که همه موانع تشکیل کابینه برطرف شده او را در جریان جدیدترین ترکیب پیشنهادی از کابینه قرار دهد.

بنا به این گزارش دیاب سپس به کاخ ریاست جمهوری لبنان در بعبدا می رود تا ترکیب کابینه را اعلام کند .

النشره به نقل از منابع خود نوشت: اگر اتفاق غیرمنتظره ای در کشور مملو از عجایب لبنان رخ ندهد، فردا شاهد تشکیل کابینه لبنان خواهیم بود.

حسّان دِیاب از اساتید دانشگاه در لبنان در بیست و هفتم آبان ماه و به دنبال استعفای سعد الحریری(هفتم آبان) و پس از چند هفته رایزنی میان نیروهای سیاسی در لبنان، مأمور به تشکیل دولت جدید لبنان شد.

تظاهرات در لبنان از 17 اکتبر (25 مهر) با اعلام وضع تعرفه جدید بر پیغام های صوتی اینترنتی و بعضی موارد دیگر شروع شد. در حالی که در دو هفته گذشته اعتراضات فروکش نموده بود اما معترضان هفته جاری را هفته خشم نامیدند و در نودمین روز تظاهرات، بار دیگر در بعضی خیابان های بیروت و دیگر استان های لبنان تجمع کردند و بعضی مسیرها را بستند.

در فرایند رأی گیری برای مأمور شدن دیاب، جریان های وابسته به 14 مارس مانند المستقبل (الحریری)، التقدمی الاشتراکی (جنبلاط) و القوات اللبنانیه (جعجع) به وی رأی ندادند اما جریان های وابسته به 8 مارس مانند التیار الوطنی الحر (عون) به ریاست جبران باسیل و دو گانه شیعه امل (برّی) و حزب الله با رأی به دیاب گفتند از او در فرایند تشکیل دولت حمایت خواهند کرد.

حسان دیاب قول داده بود دولت جدید را ظرف چهار تا شش هفته تشکیل دهد و تا حالا چهار هفته از سقف زمانی مشخص شده گذشته است. دیاب هفته جاری بیانیه ای صادر نموده بود که حاکی از اختلافات پشت پرده داشت؛ او گفته بود که بر تشکیل دولت مورد نظر خود بر اساس شروط مشخص شده اصرار داد و تسلیم بعضی فشارها نمی گردد.

بر اساس گزارش هایی که پیش تر رسانه های لبنانی منتشر کردند از جمله شروط دیاب برای تشکیل دولت، محدود بودن آن به هجده وزیر، حضور بیشتر زنان، فن سالار بودن وزرا، عدم حضور وزرای دولت پیشین، حذف پست وزیر مشاور در دولت، عدم استفاده از نمایندگان مجلس و ادغام وزارتخانه ها بود.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 71

به "رسانه های لبنانی: کابینه حسان دیاب به زودی معرفی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه های لبنانی: کابینه حسان دیاب به زودی معرفی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید