خبرنگاران مالزی شش قایق و 60 تبعه چینی را دستگیر کرد

به گزارش لنجان بلاگ، تهران- خبرنگاران- مالزی شش قایق ماهیگیری چینی را به همراه 60 سرنشین آن ها به اتهام ورود غیرمجاز به آب های این کشور دستگیر کرد.

خبرنگاران مالزی شش قایق و 60 تبعه چینی را دستگیر کرد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های مالزی روز شنبه گفتند که 60 تبعه چینی را که با 6 قایق به آب های این کشور ورود غیرمجاز داشتند، در عملیاتی که روز آدینه صورت گرفته، دستگیر و قایق های آنان را توقیف نموده اند.

آژانس اعمال قانون دریایی مالزی اظهار داشت که این قایق ها با 6 ناخدا و 54 ملوان قرار بوده به سمت موریتانی بروند، اما به دلیل نقص فنی متوقف شده بودند که نیروهای دولت مالزی به دلیل ورود غیرمجازی به آب های این کشور، آن ها را دستگیر نموده اند.

به نوشته رویترز، مالزی 89 مورد ورود غیرمجاز به آب های این کشور را از سوی گارد ساحلی و نیروی دریایی چین از سال 2016 تا 2019 گزارش نموده است؛ این در حالی است که تنش ها میان آمریکا و چین بر سر ادعاهای چین درباره مالکیت بخش بزرگی از دریای جنوبی چین در امسال بالا گرفته است.

دریای جنوبی چین دریای حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آبراهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.

آمریکا در ماه های گذشته چندین رزمناو جنگی به این منطقه اعزام نموده بود که با واکنش تند پکن روبرو شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 627

به "خبرنگاران مالزی شش قایق و 60 تبعه چینی را دستگیر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مالزی شش قایق و 60 تبعه چینی را دستگیر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید