بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه در خصوص قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

به گزارش لنجان بلاگ، کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس با صدور بیانیه های جداگانه موضع خود در قبال قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران و چرایی رأی ممتنع خود به این قطعنامه را اعلام کردند.

بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه در خصوص قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، هیأتهای نمایندگی سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در سازمان ملل با صدور بیانیه هایی جداگانه، موضع خود را در قبال قطعنامه پیشنهادی آمریکا اعلام کردند.

انگلیس

نمایندگی انگلیس در سازمان ملل متحد در بیانیه ای با تکرار ادعاها علیه ایران، دلایل خود برای رأی ممتنع به قطعنامه آمریکا را ذکر نموده است. متن کامل این بیانیه بدین توضیح است: ما مکرراً نگرانی های خودمان را درباره رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه، از جمله رفتارهای این کشور در انتقال سلاح به یمن، لبنان، سوریه و عراق با نقض قطعنامه 2231 ابراز نموده ایم. بر همین اساس، ما نیز با نگرانی های مطرح شده توسط بعضی از اعضای شورا درباره انقضای محدودیت های تسلیحاتی موجود علیه ایران در ماه اکتبر، هم نظریم. وزرای خارجه 3 کشور اروپایی [طرف برجام] به صراحت گفته اند که منقضی شدن این محدودیت ها پیامدهای مهمی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت.

پادشاهی متحده انگلیس به این قطعنامه رأی ممتنع داد؛ زیرا تعیین بود که از حمایت شورا برخوردار نیست و مبنایی برای رسیدن به اجماع فراهم نمی آورد. با وجود این، ما آماده همکاری با اعضای شورا و طرف های برجام جهت یافتن راهی رو به جلو هستیم که بتواند حمایت شورا را جلب کند. پادشاهی متحده انگلیس سرسختانه به برجام و کوشش برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط ایران متعهد است. ما با همکارانمان در فرانسه و آلمان، متعهدیم به اینکه در راستای تمایلمان برای بازگرداندن ایران به پایبندی برجام مذاکراتمان در

چارچوب مکانیسم حل و فصل اختلافات برجام را پیش ببریم.

ما با کوشش برای بازگشت اتوماتیک تحریم ها (به وسیله مکانیسم ماشه) که با کوشش های فعلی مان برای حفظ برجام ناسازگار است، مخالفیم.

آلمان

نماینده آلمان در سازمان ملل در بیانیه ای برغم تأکید بر تعهد برلین به پایبندی به برجام، به تکرار ادعاهایی

درباره ایران پرداخت. در بیانیه نماینده آلمان آمده است:

آلمان به اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت که برای تأیید برجام صادر شده متعهد است. ما به همراه فرانسه و پادشاهی متحده انگلیس، به رغم چالش های ایجادشده توسط خروج آمریکا از برجام در می 2018 و عدم پایبندی سیستماتیک ایران به تعهدات کلیدی اش از جولای 2019، سرسختانه برای حفظ برجام کوشش نموده ایم و به کوشش هایمان در این زمینه ادامه خواهیم داد. ما به برجام پایبندیم و از ایران می خواهیم تمامی اقدامات مغایر با این توافق را به عقب برگردانده و بدون تأخیر به پایبندی کامل به این توافق برگردد.

همزمان، ما به شدت درباره رفتارهای ایران در منطقه نگرانیم. از زمان تصویب قطعنامه 2231، ایران مکرراً مفاد مربوط به تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت را به طرق مختلف از جمله با ارسال سلاح به یمن، لبنان، سوریه و عراق نقض نموده است. بنابراین، ما با نگرانی های مطرح شده از جانب بعضی از اعضای شورای امنیت درباره انقضای تحریم های مربوط به سلاح های متعارف علیه ایران موافقیم. وزرای خارجه تروئیکای اروپایی به صراحت گفته اند که انقضای این محدودیت ها برای امنیت و ثبات منطقه تبعات منفی خواهد داشت.

با این وجود، آلمان به این قطعنامه رأی ممتنع داد زیرا این قطعنامه به ما برای حل موثر مخاطرات تعیین شده در بالا و بهبود امنیت و ثبات در منطقه یاری می نماید. تعیین بود که این پیش نویس قادر به جلب حمایت شورای امنیت نخواهد بود. ما معتقدیم که برای یافتن راهی که مورد قبول اعضای شورای امنیت باشد و بتواند پاسخ های مناسبی برای مقابله با چالش های ناشی از انقضای این تحریم ها فراهم آورد به زمان و رایزنی های بیشتری احتیاج است.

فرانسه

فرانسه نیز همانند دو کشور اروپایی دیگر ضمن ابراز نگرانی از آنچه رفتارهای ایران در منطقه خوانده شده بر پایبندی به برجام تأکید نموده است. در متن بیانیه هیأت نمایندگی فرانسه چنین آمده است: فرانسه بار دیگر بر تعهد خود به حفظ برجام و قطعنامه 2231 این شورا که این توافق را تأیید کرد تأکید می نماید. از آنجا که ما به برجام متعهدیم، به شدت از نقض تعهدات هسته ای ایران ذیل این توافق نگرانیم. ما از ایران می خواهیم تمامی اقدامات مغایر با برجام را بدون تأخیر به عقب برگرداند و ما به کوشش های مستمر خود در چارچوب مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن ایران به پایبندی کامل برجام ادامه خواهیم داد.

ما به شدت از رفتارها بی ثبات کننده ایران در منطقه نگرانیم که از آن جمله می توان به نقض مفاد مربوط به سلاح های متعارف در قطعنامه 2231 به وسیله انتقال سلاح به یمن، لبنان، سوریه و عراق و همچنین بازیگران غیردولتی اشاره نمود. بر همین اساس، انقضای تحریم های سازمان ملل در مورد سلاح های متعارف که توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت پایه گذاری شده و اکتبر امسال به انتها می رسد، می تواند تبعات جدی برای امنیت و ثبات منطقه داشته باشد.

با وجود این فرانسه به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی رأی ممتنع داد زیرا این قطعنامه محتوی پاسخ مناسب به چالش های ناشی از انقضای این تحریم ها نبود؛ ضمن آنکه این قطعنامه بنا به این دلیل که قادر به جلب حمایت اعضای شورا نیست و فاقد مبانی لازم برای رسیدن به اجماع بر سر آن است احتمالاً قادر به پیشبرد امنیت و ثبات در منطقه نیز نخواهد بود.

لازم به ذکر است که قطعنامه پیشنهادی و ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت با 11 رأی ممتنع، دو رأی مخالف در برابر تنها دو رأی موافق از تصویب بازماند؛ اتفاقی که کوشش های چندماهه دولت آمریکا برای جلب حمایت کشورهای عضو شورای امنیت (دائم و غیردائم) از تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی علیه ایران را یکسره برباد داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 507

به "بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه در خصوص قطعنامه ضد ایرانی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه در خصوص قطعنامه ضد ایرانی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید