اینجا دریای پنهان در بیابان لوت، دما: 80 درجه بالای صفر

به گزارش لنجان بلاگ، دمای بیابان لوت از مطالعه قبلی ناسا که آن را گرمترین نقطه زمین می دانست، 10 درجه بیشتر است.

اینجا دریای پنهان در بیابان لوت، دما: 80 درجه بالای صفر

به گزارش ، گروهی از محققان ایرانی و خارجی در مطالعه ای جدید نشان داده اند که بیابان لوت، یکی از گرمترین نقاط زمین، 10درجه سلسیوس از آنچه تصور می شد گرم تر است.

تا قبل از انجام این مطالعه، ناسا اعلام کرده بود که بیابان لوت با ثبت دمای حدود 70درجه ای گرمترین نقطه کره زمین است، اما این مطالعه جدید از مرضیه آذردرخش، استادیار دانشگاه فرلی دیکینسون در نیوجرسی آمریکا و امیر آقاکوچک، استاد دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، نشان داده است که حداکثر دمای ثبت شده 10درجه خطا دارد و لوت، از آنچه فکر می کنیم بسیار گرم تر است.

از سویی نتایج این مطالعه، دیگر شگفتی های بیابان لوت را هم آشکار کرده است؛ از اختلاف 70درجه ای دما بین روز و شب تا محل عجیب گرمترین نقطه لوت و ...

در همین رابطه، مرضیه آذردرخش نویسنده و محقق این مطالعه، در گفت وگویی یافته های جدیدشان را تشریح کرد. این گفتگو را اینجا بخوانید:

ما پیش تر دمای سطح زمین در مناطق مختلف، با استفاده از داده های ماهواره ای ناسا مطالعه کرده بودیم، این ماهواره از سال 2002 هر 8 روز تقریبی از دمای سطح زمین با دقت 5کیلومتر در 5 کیلومتر ارائه می داد، در سال 2014 ناسا یک سری جدید داده را انتشار داد که دقتش در مناطق نیمه خشک و صحرایی بهبود یافته بود.

نتایج این مطالعه ما این بود که بین داده های سری جدید ناسا با داده های قبلی اختلاف دمای زیادی مشاهده شد، خود ناسا گفته بود این اختلاف به شکل میانگین حدود 2درجه است، ولی نتایج مطالعه ما نشان داد که این اختلافات خیلی بیشتر از این حرف هاست و به 5 یا 6 درجه هم می رسد.

بعد از این نتیجه گیری با آقای دکتر آقاکوچک که مطالعات زیادی درباره لوت انجام داده بودند بحثی داشتم و قرار شد ببینیم تاثیر این داده های جدید ناسا روی بیابان لوت از نظر تغییرات دما چقدر است. مطالعه قبلی نشان داده بود که دما در بیابان لوت در بالاترین نقطه به 70درجه هم می رسد، ما خواستیم ببینیم با الگوریتم جدید این میزان تغییری خواهد داشت یا نه؛

در مطالعه ما کیفیت و دقت داده ها بهتر از قبل بود به طوری که دقت ما از 5کیلومتر به یک کیلومتر رسیده بود. به طبع وقتی با دقت پایین تری میانگین بگیریم تغییرات دما پایین تر می آید.

با این داده ها، به این نتیجه رسیدیم که که دمای زمین در لوت نه تنها به 70درجه بلکه حداکثر به 80درجه سانتی گراد هم می رسد. این دمای 80درجه مربوط به ماه جولای و قسمت جنوبی بیابان لوت است.

نتیجه گیری دوم ما، اما واقعا شگفت انگیز بود، ما اختلاف دمای روز و شب را در این بیابان اندازه گیری کردیم و متوجه شدیم تغییرات شبانه روز در بیابان لوت بسیار بسیار وسیع و حدود 70درجه سانتی گراد است. یعنی هوای اینجا از یک روز بسیار گرم به شبی سرد می رسد، این یک پدیده کم نظیر است.

همانطور که می دانید منطقه ای به اسم دریای پنهان در لوت وجود دارد، منطقه این دریا دقیقا در همان جایی است که ما حداکثر دما را مشاهده کردیم. این خیلی جالب است که دریای پنهان و آب در آن منطقه بسیار گرم بیابان لوت قرار دارند؛

این موضوع واقعا تمرکز مطالعه ما نبود، ما فقط داده های ماهواره ای را نگاه کردیم و هیچ داده ای دیگر برای استفاده نداشتیم، گروه های دیگری باید به سوالات جدید به وجود آمده پاسخ دهند، این که چقدر حیوان و گیاه که در این منطقه رشد و زندگی می کنند و چطور می توانند خودشان را با تغییراتی به این وسعت وفق بدهند و ...

ما در این مطالعه فرایند تغییرات را نگاه نکردیم و فقط دمای روز و شب را در 18 سال اخیر مشاهده کردیم، چون اندازه گیری های ما برای بلندمدت نیست نمی توانیم در رابطه با فرایند تغییرات دما در بیابان لوت به نتیجه گیری طولانی مدت برسیم، برای این کار نیاز به وجود اطلاعات بیشتری است.

اما شاید بشود به شکلی به این پرسش شما پاسخ داد، درست است که در 18 سال نمی توان فرایند تغییرات دما را مشاهده کرد، اما ما شاهد رشد یک درجه ای دمای شب بیابان لوت هستیم. یعنی در طول این مدت میانگین دمای شب بیابان لوت نسبت به میانگین دمای سال 2002، یک درجه افزایش داشته است. این افزایش دما با دیگر مطالعات جهانی در مورد رشد دمای جهانی سازگار است.

منبع: خبرآنلاین

انتت های پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 280

به "اینجا دریای پنهان در بیابان لوت، دما: 80 درجه بالای صفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا دریای پنهان در بیابان لوت، دما: 80 درجه بالای صفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید